Ten kraj idzie jak burza! Singapur ma już białą księgę dla CBDC i stablecoinów
Władze monetarne Singapuru opublikowały propozycję wspólnego protokołu, który określałby warunki korzystania z różnych rodzajów walut cyfrowych, w tym CBDC.
Opublikowana 21 czerwca br. biała księga zawiera specyfikacje techniczne nakreślające ramy nowej koncepcji określanej mianem „Purpose Bound Money” (Pieniądze związane z celem), wraz z nazwami instytucji finansowych i firm fintech, które mają ją pilotować.
Nowe możliwości dla CBDC
Projekt ma umożliwić nadawcom walut cyfrowych określenie warunków transakcji w walucie cyfrowej, w tym okresu ważności i rodzajów sklepów, w różnych systemach.
Obecnie handel elektroniczny często wymaga płatności z góry, co zabezpiecza interesy sprzedawców, pozostawiając klientów bezbronnymi. I odwrotnie, opcje płatności za pobraniem stawiają na pierwszym miejscu bezpieczeństwo klientów, ale pozostawiają sprzedawców, zwłaszcza tych zajmujących się łatwo psującymi się towarami, takimi jak żywność, narażonych na ryzyko. Urząd Monetarny Singapuru twierdzi, że nowa koncepcja pieniądza cyfrowego związanego z celem może wypełnić tę lukę. Zapewniając transfer środków po wypełnieniu zobowiązań usługowych, obiecuje zapewnić sprawiedliwe rozwiązanie, korzystne zarówno dla konsumentów, jak i sprzedawców.
„Pieniądze banku centralnego są zaprojektowane tak, aby działały na wspólnym protokole, który działa w systemach blockchain i innych niż blockchain. Pieniądze cyfrowe mogą występować w różnych formach, takich jak waluty cyfrowe banku centralnego, tokenizowane zobowiązania bankowe lub stablecoiny” – poinformował Urząd Monetarny Singapuru.
Dzięki znormalizowanemu formatowi użytkownicy mogą uzyskać dostęp do cyfrowych pieniędzy za pośrednictwem wybranego przez siebie dostawcy portfela. Pieniądze celowe to instrument na okaziciela, który można przenosić na zasadzie peer-to-peer bez pośredników.
Zobacz też: Sztuczna inteligencja zastąpi niemieckich dziennikarzy?
Znakomity rezultat
Sopnendu Mohanty, dyrektor ds. fintech w Urzędzie Monetarnym Singapuru, przyznał, że ostatnie wydarzenia w branży zwiększyły rolę walut cyfrowych w przyszłym krajobrazie finansowym. – Współpraca między podmiotami z branży i decydentami pomogła osiągnąć istotne postępy w zakresie wydajności rozliczeń, pozyskiwania sprzedawców i doświadczeń użytkowników z wykorzystaniem pieniądza cyfrowego – dodał.
Biała księga została opracowana we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Banca d’Italia i Bank of Korea, a także innych instytucji finansowych. Wśród firm fintech, które wdrożyły wersję próbną „Purpose Bound Money” znalazły się tak znane podmioty jak Amazon, DBS i Grab. Wiadomo już, że Amazon zamierza testować rozwiązania podobne do escrow dla płatności detalicznych online. Oznacza to, że sprzedawca otrzyma płatność dopiero wtedy, gdy klient otrzyma zakupione produkty.
Może Cię zainteresować: