„Te pytania są uprzedzające” – rząd USA blokuje niestosowne pytania w procesie FTX.

Rząd USA sprzeciwia się „niepotrzebnym i uprzedzającym” pytaniom podczas wyboru ławników do procesu Sama Bankmana-Frieda (SBF). Prokurator Stanów Zjednoczonych nie widzi powodu, aby potencjalni ławnicy dyskutowali o efektywnym altruizmie czy ADHD oskarżonego.

Wczoraj, 15 września, rząd Stanów Zjednoczonych odpowiedział na zaprezentowane pytania, które zaproponowała obrona, aby zadawać potencjalnym ławnikom podczas ich wyboru do sprawy przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu FTX, Samowi Bankman-Friedowi. Oskarżony jest on o siedem zarzutów oszustwa i pranie brudnych pieniędzy w związku z upadkiem giełdy kryptowalut. Grozi mu wyrok nawet na kilkadziesiąt lat więzienia. Obie strony złożyły swoje propozycje pytań do sądu 11 września i zaprezentowały drastycznie różne standardy wyboru.

W liście skierowanym do Sędziego Lewisa Kaplana z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych na Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, Prokurator Stanów Zjednoczonych Damian Williams sprzeciwił się pytaniom zawartym w czterech z czternastu sekcji przesłuchania zaproponowanych przez obronę. Przesłuchanie ławników to proces zadawania pytań potencjalnym ławnikom. Williams napisał, że „zaproponowane przez obrońcę przesłuchanie zawiera liczne niepotrzebne i czasochłonne pytania, często wywołujące otwartą dyskusję, a także pytania, które są powtarzające się, uprzedzające i sporne.”

USA
Prokurator Damian Williams. Źródło: www.crainsnewyork.com/politics

Williams sprzeciwia się dokładnie pytaniom w kilku sekcjach. Między innymi dotyczących publiczności podczas procesu, filozoficznego ruchu efektywnego altruizmu czy darowizn politycznych. A także lobbingu oraz zaburzenia nadmiernego ruchu i nadpobudliwości (ADHD).

Zobacz też: Sieć Ethereum zalicza drugi najwyższy wynik w historii pod względem liczby aktywnych adresów!

Rząd USA zadaje „lepsze” pytania?

Według prokuratora sekcja dotycząca publiczności podczas procesu ma niepewną podstawę prawną. Podczas gdy pytania dotyczące efektywnego altruizmu „są przebraną próbą promowania narracji obrony”. Pytania dotyczące darowizn politycznych są nieistotne, a pytania dotyczące ADHD są uprzedzające i mało ważne, napisał Williams. Należy dodać, że Bankman-Fried rzekomo cierpi na ADHD.

Pytania od rządu są, dla odmiany, „standardowe, neutralne i odpowiednie”, napisał Williams. Obie strony proponują zadanie przyszłym ławnikom pytań dotyczących ich stosunku do kryptowalut. Wśród pytań obrony znajduje się na przykład pytanie następującej treści. „Jeśli firma z branży kryptowalutowej lub finansowej zawiedzie, uważasz, że tylko właściciele firmy powinni ponosić odpowiedzialność?”

Bankman-Fried nie przyznał się do winy w postawionych mu zarzutach. Jego proces rozpocznie się w Nowym Jorku 3 października.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze