Te kryptowaluty najczęściej padają łupem hakerów. Masz je w swoim portfelu?

Nie istnieją doskonałe zabezpieczenia, ani systemy obrony. Jeśli jeden człowiek stworzył jakiś genialny sposób ochrony, to prędzej czy później inna osoba rozszyfruje jego wynalazek. Choć kryptowaluty można przechowywać w dość bezpieczny sposób, to rzeczywistość pokazuje, że można bardzo łatwo wszystko stracić przez nieuwagę lub naiwność. Najnowszy raport Beosin wskazuje jakie są starty, główne metody kradzieży i jakie kryptowaluty najczęściej padają łupem oszustów.

Skradzione kryptowaluty warte miliony dolarów

Według niedawnego raportu Beosin, firmy zajmującej się bezpieczeństwem w sieci Web3, całkowita wartość kryptowalut utraconych w wyniku oszustw, włamań i manipulacji w pierwszej połowie 2023 r. wyniosła 656 mln USD. Kwota ta obejmuje 471,43 mln USD utraconych w wyniku 108 ataków na protokoły, 108 mln USD w różnych oszustwach phishingowych oraz 75,87 mln USD w wyniku 110 wyłudzeń. Co ciekawe, straty te stanowią znaczny spadek w porównaniu z drugą połową 2022 r., kiedy w wyniku włamań utracono 1,91 mld USD w wyniku ataków i 1,69 mld USD przez wyłudzenia. Według raportu na ten moment udało się odzyskać aktywa o wartości około 215 milionów dolarów – 45,5% wszystkich skradzionych aktywów. Z raportu wynika, że ​​większość utraconych kryptowalut w pierwszej połowie 2023 r. stanowiły monety i tokeny wybite na blockchainie Ethereum, co stanowi 75,6% całkowitych strat. Tokeny Binance Smart Chain zajęły drugą pozycję w tym rankingu, ale stanowiły jedynie 2,6% wszystkich kradzieży.

https://twitter.com/BeosinAlert/status/1674618821766971392

Zobacz też: Niebezpieczne transfery grożące bankructwem. Czy Arabia Saudyjska zmierza ku przepaści ścieżką, którą wydeptali Chińczycy?

Jest lepiej, ale to nie powinno uśpić czujności

Cytowany raport dostarcza wiele cennych informacji na temat bezpieczeństwa kryptowalut w pierwszej połowie 2023 roku. Choć całkowite straty są nadal liczone w milionach, to nastąpił spadek częstotliwości i skali włamań oraz oszustw, w porównaniu z poprzednimi badanymi okresami. Wskaźnik odzyskiwania skradzionych aktywów również wykazał znaczną poprawę, dając pewną nadzieję ofiarom takich incydentów. Jednak posiadacze kryptowalut powinni zachować czujność i korzystać ze wszystkich dostępnych metod i środków ostrożności. Szerokie działania ochronne nie dają 100% ochrony, ale minimalizują zagrożenie utraty aktywów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze