Te kryptowaluty były warte miliardy. W 20 miesięcy niemal zniknęły

W ostatnich 20 miesiącach kryptowaluty rebase doświadczyły gwałtownego spadku. W listopadzie 2021 r. całkowita wartość tych największych przekroczyła 8 miliardów dolarów. Obecnie widać, że gwałtownie spadła do zaledwie 351 milionów dolarów. Co stoi za aż tak brutalnym zjazdem?

Czym są kryptowaluty odmiany rebase?

Zacznijmy od tego, czym są tokeny rebase. To specjalny rodzaj kryptowalut, które mają zdolność do automatycznego dostosowywania swojego zapasu w obiegu. Wszystko to w celu osiągnięcia określonej ceny. Ta unikalna cecha to po prostu „rebasing” i jest to proces, który może zwiększać lub zmniejszać liczbę tokenów w posiadaniu inwestora w odpowiedzi na zmiany cen na rynku.

Działanie tokenów rebase polega na dążeniu do utrzymania stałej wartości, np. równości z dolarem amerykańskim, przez dynamiczne dostosowywanie dostępnej podaży. Gdy cena wzrasta powyżej wyznaczonego celu, system automatycznie zwiększa podaż, powodując jej spadek. Gdy cena spada poniżej celu, podaż jest zmniejszana, co prowadzi do wzrostu. To daje inwestorom pewność, że wartość ich tokenów będzie bardziej stabilna w porównaniu z innymi kryptowalutami.

Zobacz również: Worldcoin podpadł w kolejnym kraju. Nie zgadniesz, co tym razem poszło nie tak

Rynek skurczył się niemal do zera

W 2021 r., równocześnie z monumentalną wyceną kryptoekonomii, która sięgała 2,78 biliona dolarów, gospodarka tokenów rebase wzrosła do imponujących 8,03 miliarda. Teraz, kiedy rynek krypto skurczył się do 1,21 biliona dolarów, ten rodzaj krypto również cierpi.

Jeszcze 20 miesięcy temu token OHM Olympus DAO kosztował 856 dolarów za sztukę, a token TIME Wonderland miał wartość 8 962 dolarów. Na dzień 11 sierpnia 2023 r. dane archiwalne pokazują dramatyczny spadek: OHM spadł do 10,60 dolara, a TIME do 13,60 dolara.

Rynek był naprawdę brutalny dla wielu z tych aktywów. TEMPLE cofnęło się o 68,76% od swojego historycznego szczytu, podczas gdy AMPL spadło o 73,55% od peaku.

Wśród tokenów OHM i TIME w hierarchii walut cyfrowych znajdują się monety takie jak TEMPLE, SB, AMPL, FHM i KLIMA. Obecnie OHM, niegdyś tytan tokenów rebase z kapitalizacją rynkową 3,99 miliarda dolarów, zachowuje koronę, ale nie jest ona już szczerozłota. Dziś jest wyceniana na 191 milionów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze