Tak to się robi! Unia Europejska uczy Ukraińców śledzenia przestępców i ich kryptowalut

Funkcjonariusze ukraińskiej policji biorą udział w szkoleniu, które przygotowała Unia Europejska. Dotyczy ona tego, w jaki sposób należy radzić sobie z rosnącym zagrożeniem przestępczością kryptograficzną.

Szkolenie jest prowadzone przez unijnych ekspertów ds. bezpieczeństwa z Misji Doradczej Unii Europejskiej. Jego celem jest zapewnienie funkcjonariuszom wywiadu ze Lwowa narzędzi i know-how do śledzenia przepływu aktywów kryptograficznych, identyfikacji uczestników transakcji i doskonalenia metod dochodzeniowych.

Unia Europejska i jej organy ścigania dzielą się swym doświadczeniem

W ciągu ostatnich dziesięciu lat za sprawą funkcjonujących nielegalnie giełd kryptowalut Ukraina straciła 3 miliardy hrywien (równowartość 81 milionów dolarów) w podatkach. „Obecnie na Ukrainie brakuje odpowiednich ram regulacyjnych, giełdy kryptowalut nie są regulowane, a odpowiednie przepisy dotyczące specyfiki opodatkowania transakcji z aktywami wirtualnymi nie zostały przyjęte” – czytamy w komunikacie Ukraińskiego Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego.

Biorący udział w seminarium funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Narodowej Policji Ukrainy, prokuratury oraz licznych państwowych departamentów zapoznali się z prezentowanymi przez międzynarodowych ekspertów informacjami na temat dostępności informacji typu open source i oprogramowania online, które mogą pomóc w śledzeniu i rozwiązywaniu przestępstw związanych z kryptowalutami.

Podczas swojego wystąpienia jeden z unijnych prelegentów podkreślił, że śledzenie i namierzanie aktywów przestępców wykorzystujących kryptowaluty jest niezwykle złożonym procesem i wymaga ciągłego rozwoju zawodowego.

Zobacz tez: Jan Nieuwenhuijs: „Zachód traci kontrolę nad ceną złota”

Kryptowaluty to wyzwanie

– Pojawienie się kryptowalut stało się wyzwaniem dla organów ścigania nie tylko na Ukrainie, ale także na całym świecie – przyznał szef lwowskiego Departamentu Terytorialnego BEB. – Głównym zadaniem BEB jest ochrona gospodarki i walka z przestępczością gospodarczą. Wiedza i stała wymiana doświadczeń z międzynarodowymi partnerami, ekspertami i funkcjonariuszami organów ścigania z innych krajów są dla nas ważne – dodał.

Ukraina nie jest jedynym krajem, która w ostatnim czasie podjęła się wdrożenia oprogramowania do śledzenia kryptowalut. Przypomnijmy, że kanadyjska policja opublikowała zapytanie ofertowe, w którym poszukiwała programistów, którzy mogliby stworzyć system przechowywania zasobów cyfrowych, który mógłby być wykorzystywany przez funkcjonariuszy konfiskujących i śledzących kryptowaluty.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze