Ten moment musiał nadejść. Administracja Bidena proponuje przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena zapowiada nowe przepisy dotyczące kryptowalut, które mają ostatecznie ograniczyć możliwość uchylania się od płacenia podatków w związku z tą technologią.

Zgodnie proponowanymi wytycznymi, brokerzy kryptowalut byliby zobowiązani do złożenia formularza, który traktuje aktywa cyfrowe podobnie jak tradycyjne aktywa finansowe. W praktyce oznacza to, że obywatele USA musieliby płacić podatki od sprzedaży i wymiany kryptowalut.

„Takie przepisy podatkowe są konieczne”

„Jest to część szerszych działań Departamentu Skarbu mających na celu zlikwidowanie luki podatkowej, zajęcie się ryzykiem uchylania się od opodatkowania związanym z aktywami cyfrowymi i zapewnienie, że wszyscy grają według tego samego zestawu zasad” – czytamy w opublikowanym w piątek komunikacie Departamentu Skarbu. „Proponowane regulacje doprecyzowałyby i dostosowały zasady dotyczące raportowania informacji podatkowych przez brokerów, tak aby brokerzy aktywów cyfrowych podlegali tym samym zasadom raportowania informacji, co brokerzy papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych” – napisano.

Wyjaśnijmy w tym miejscu, że pod pojęciem brokerów administracja Bidena rozumie platformy handlu aktywami cyfrowymi, dostawców portfeli kryptowalutowych i procesory transakcji.

„Proponowane zasady wymagają od brokerów dostarczenia nowego formularza 1099-DA, który miałby pomóc podatnikom w ustaleniu, czy są oni zobowiązani do zapłaty podatków. (Pomógłby on – przyp. red.) podatnikom uniknąć konieczności wykonywania skomplikowanych obliczeń lub płacenia za usługi (rozliczania podatków – przyp. red.) od aktywów cyfrowych w celu złożenia zeznań podatkowych” – czytamy w piśmie Departamentu Skarbu.

Organ wyjaśnił też, że „przepisy podatkowe dostosowują sprawozdawczość podatkową dotyczącą aktywów cyfrowych do sprawozdawczości podatkowej dotyczącej innych aktywów, a w rezultacie unikają preferencyjnego traktowania różnych rodzajów aktywów”.

Zobacz też: Jest coraz gorzej. Rosja zaostrza wymogi dotyczące możliwości wycofania się zagranicznych firm z rynku

Czas na konsultacje

Na komentarze opinii publicznej dotyczące proponowanych przepisów Departament Skarbu USA będzie teraz czekał do 30 października. Spotkanie w tej sprawie, w którym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, zaplanowano na 7 listopada.

Przypomnijmy, że sekretarz skarbu USA Janet Yellen wypowiadała się już wcześniej w sprawie swojego poparcia dla nadzoru regulacyjnego nad kryptowalutami. – Widzę pewne dziury w systemie, w których dodatkowe regulacje byłyby odpowiednie. Chcielibyśmy współpracować z Kongresem, aby uchwalić dodatkowe przepisy – powiedziała Yellen w czerwcowym wywiadzie dla stacji CNBC.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze