Sto tysięcy krypto scamów na Twitterze. Uwaga, możesz być kolejną ofiarą!

W dzisiejszych czasach szeroko pojęta technologia cyfrowa rozwija się w zawrotnym tempie. Niestety, równie błyskawicznie rosną też różne formy oszustw. Naukowcy z San Diego State University w Kalifornii wykorzystali sztuczną inteligencję (AI), aby zidentyfikować, śledzić i obnażyć te związane z darmowym rozdawaniem krypto na platformie X (dawniej Twitter).

Listy na X furtką dla oszustów

Zautomatyzowany system nazwany GiveawayScamHunter wykrył dokładnie 95 111 twitterowych oszustw między czerwcem 2022 a czerwcem 2023. Te zostały zainicjowane przez 87 617 kont.

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu tego problemu było zidentyfikowanie nowego kierunku ataku. Ze względu na otwartą naturę tej funkcji, bez potrzeby uzyskiwania specjalnych uprawnień, jest ona prostym narzędziem do wykorzystania przez naciągaczy.

Sztuczna inteligencja została wyszkolona w narzędziach do przetwarzania języka naturalnego, korzystając z danych z wcześniej zidentyfikowanych oszustw związanych z rozdawaniem krypto. Dzięki temu metoda pozwoliła zidentyfikować prawie 100 000 przypadków fałszywych list. To umożliwiło zgromadzenie danych na temat wcześniej niezgłoszonych podejrzanych stron internetowych i portfeli.

Badacze byli w stanie odkryć, jak ewoluują, w jaki sposób selekcjonowane są ofiary i określili liczbę oszukanych. Ostatecznie zidentyfikowano ponad 365 poszkodowanych procederem. Łączna szacunkowa strata finansowa wyniosła 872 tys. USD.

Zobacz również: Worldcoin podpadł w kolejnym kraju. Nie zgadniesz, co tym razem poszło nie tak

Sztuczna inteligencja daje nadzieję na normalność w krypto

Naukowcy zgłosili wyniki, związane z nimi konta, domeny i adresy portfeli zarówno do X, jak i społeczności krypto, to pracy jest jeszcze dużo. Według ich raportu 43,9% związanych kont nadal pozostaje aktywnych.

Oprócz odkrycia istotnej liczby oszustw związanych z fałszywymi rozdawnictwami kryptowalut, badacze rozpoznali także pewne schematy i techniki stosowane przez oszustów. Znalezienie efektywnego sposobu na zapobieganie i wykrywanie takich występków może mieć konsekwencje dla całego ekosystemu kryptowalut i ochrony prywatności online.

Ta historia rzuca światło na nieustanną walkę z cyfrowymi szulerami. Pokazuje, też jak nowoczesna technologia może służyć nie tylko do kreowania nowych możliwości, ale także do walki z rosnącymi zagrożeniami.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze