XRP jeszcze długo powalczy o swoje prawa. SEC szykuje obszerną apelację

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych oficjalne poinformowała, że zamierza odwołać się od lipcowego wyroku sędzi Analisy Torres w toczącym się procesie przeciwko Ripple Labs, twórcy kryptowaluty XRP. Od lat trwa spór, czy XRP powinno być postrzegane jako papier wartościowy, a tym samym podlegać takim samym regulacjom jak akcje giełdowe.

Walka XRP vs SEC dopiero się rozkręca. Czeka nas długa batalia

Ripple Labs od trzech lat skutecznie kwestionuje to twierdzenie w sądzie. W lipcu sędzia Torres orzekła, że XRP nie musi być traktowane jako papier wartościowy, ale zależy to od kupującego. Konkretnie stwierdziła, że XRP jest nim, gdy sprzedaje się go inwestorom instytucjonalnym. Niekoniecznie, gdy kupują go obywatele na publicznych giełdach.

W 2023 roku sam regulator uruchomił postępowanie prawne przeciwko głównym giełdom krypto, takim jak Kraken, Coinbase i Binance.

Ta złożona sprawa pokazuje, jak trudno zastosować stare przepisy do nowoczesnych technologii. Test Howeya, który określa, co jest uważane za papiery wartościowe, pochodzi z lat 40. XX wieku i teraz musiał zostać zastosowany w erze cyfrowej.

Może Cię zainteresować: Krypto scam na 120 milionów dolarów zdemaskowany. Ponad 200 000 ofiar!

Każdy coś ugrał, ale nikt nie jest zadowolony

Zarówno SEC, jak i Ripple Labs odnotowały swoje małe sukcesy w tej sprawie. SEC przekonała sąd, że XRP jest papierem wartościowym na poziomie instytucjonalnym. Podczas gdy Ripple Labs dowiodło, że nie jest nim na poziomie detalicznym.

Sprawa jednak toczy się dalej, a obie strony przygotowują się na potencjalny długotrwały i wyczerpujący proces sądowy. Warto podkreślić, że jest to ważny przypadek, który może wyznaczyć precedens dla innych kryptowalut. Właśnie dlatego branża śledzi go z takim zaangażowaniem.

SEC zauważyła, że ​​jeden z sędziów wyraźnie sprzeciwił się interpretacji sędzi Torres. W sprawie regulatora przeciwko Terraform Labs Pte i jej współzałożycielowi Do Kwonowi, sędzia okręgowy USA Jed Rakoff orzekł, że token Terra USD może być postrzegany jako papier wartościowy również w przypadku sprzedaży inwestorom detalicznym.

Czwartkowe notowania XRP spadły o ponad 2,5% do poziomu 0,57$. W szczytowym momencie lipca wartość kryptowaluty wynosiła 0,73$.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze