Steve Moore: Bitcoin zagraża dolarowi i ma przewagę nad CBDC
Ekonomista Steve Moore twierdzi, że aktywa kryptowalutowe, takie jak bitcoin, stanowią zagrożenie dla dolara i mają przewagę nad cyfrowymi walutami banków centralnych (CBDC).
Podczas przeprowadzonego niedawno wywiadu dla Kitco News Moore wyznał, że chociaż nie sądzi, aby dolar amerykański utracił status waluty rezerwowej za jego życia, uważa, że kryptowaluty stanowią dla USD poważne zagrożenie.
„Ale myślę, że prawdziwym zagrożeniem – i mile widzianym zagrożeniem – dla dolara są te kryptowaluty, takie jak Bitcoin i wiele innych. Myślę, one zostaną tu na dobre. To niesamowicie pozytywna rzecz, ponieważ będzie to dyscyplinować bankierów centralnych, którzy czują się, jakby kierowali światową gospodarką”.
Zapytany o swoje przemyślenia na temat roli rządu USA w regulowaniu kryptowalut, Moore powiedział, że rząd prawdopodobnie zajmie ostrzejsze stanowisko w sprawie Bitcoina.
„Bo są przerażeni. Czego chcą urzędnicy państwowi? Kontroli. Nie mogą kontrolować takich rzeczy, jak Bitcoin… Właśnie dlatego, jeśli kochasz swobodę i wolność, powinieneś być zwolennikiem tego rodzaju alternatywnych walut”.
Moore uważa również, że kryptowaluty stanowią realną alternatywę dla CBDC dla konsumentów, którzy nie chcą, aby rząd śledził ich działania związane z wydatkami.
„Tylko dlatego, że nie chcesz, aby rząd wiedział, jak wydajesz swoje pieniądze, nie oznacza, że jesteś przestępcą… Istnieją bardzo uzasadnione powody, dla których ja, jako osoba fizyczna, chcę mojej prywatności od rządu. W tym momencie w grę wchodzą te inne kryptowaluty i właśnie tam będą potencjalnie konkurować z […] cyfrowymi walutami banku centralnego.”
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.