SpongeV2 – przyspieszona migracja po ataku hakerskim

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Po niedawnym ataku na pulę płynności twórcy popularnego memecoina Sponge ogłosili przyspieszone wygaszenie wersji Sponge V1 i przejście na SPONGE V2 na blockchainie Polygon. Decyzja jest podyktowana nie tylko względami bezpieczeństwa, ale też chęcią szybszego wprowadzenia w pełni zdecentralizowanej gry Play-to-Earn z niższymi opłatami transakcyjnymi w skalowanej sieci Polygon.

Szczegóły migracji

Migracja do wersji SPONGE V2 została zaplanowana na dzisiaj, czyli na poniedziałek 5 lutego 2024 roku, a dokładniej mówiąc na godzinę 23 czasu UTC (w Polsce będzie dokładnie północ). Twórcy podjęli decyzję o wejściu na przyspieszoną ścieżkę po tym, jak doszło do złośliwego ataku na pulę płynności. W tej chwili priorytetem jest zabezpieczenie interesów społeczności wspierającej nowego memecoina. W praktyce oznacza to, że po 5 lutego 2024 roku dotychczasowa wersja $SPONGE V1 stanie się bezwartościowa. Zgodnie z początkowym planem, pula płynności miała zostać odblokowana 6 lutego.

Fot. materiały partnera

Strategiczne korzyści z przejścia na SPONGE V2

Przyspieszona migracja do nowej wersji tokena w sieci Polygon jest nie tylko reakcją na niedawny atak hakerski, ale przede wszystkim częścią przyszłościowej strategii, która zakłada wykorzystanie potencjału sieci Polygon. To rozwiązanie warstwy 2 oferuje skalowalność oraz niższe koszty i szybszą obsługę transakcji. Te elementy stanowią solidny fundament pod opracowaną w ramach projektu Sponge grę Play-to-Earn.

Potencjał sieci Polygon

Przejście na Polygon zostało podyktowane istotną przewagą tej sieci nad tradycyjnymi blockchainami. Jako rozwiązanie warstwy 2 Polygon charakteryzuje się zwiększoną skalowalnością: będzie w stanie przetwarzać do 7000 transakcji na sekundę. Dla porównania, blockchain Ethereum obsługuje ich na dzień dzisiejszy ok. 27, choć w bieżącym roku zamierza istotnie podnieść ten wskaźnik po planowanej aktualizacji Cancun. Sponge chce wykorzystać wydajność sieci Polygon w swoim ekosystemie gamingowym, dzięki czemu użytkownicy odnotowaliby istotne oszczędności on-chain.

Fot. materiały partnera

Minimalizacja szkód i przeciwdziałanie dalszym atakom

W odpowiedzi na niedawny atak twórcy Sponge natychmiast podjęli odpowiednie działania, by chronić posiadaczy tokenów i zminimalizować ewentualne szkody. Choć ze względów bezpieczeństwa nie podano szczegółów, zespół Sponge poinformował społeczność, że wdrożono zaawansowane zabezpieczenia i przeprowadzono serię rygorystycznych testów, a także precyzyjną analizę statyczną. Analitycy planują w ten sposób zidentyfikować słabe punkty i niezwłocznie wzmocnić obszary, które tego wymagają.

Co mają zrobić posiadacze tokenów?

Projekt Sponge nawiązał współpracę partnerską z giełdami, które na wniosek twórców zawieszają obrót kryptowalutą SPONGE V1 już dzisiaj, czyli 5 lutego o godzinie 23 czasu UTC. Posiadacze tokenów otrzymali informację, by do tego czasu wycofać tokeny Sponge V1 i zamrozić je w drodze stakingu na stronie projektu. Dzięki temu będą mogli zarobić odsetki i w odpowiednim momencie odebrać należne tokeny Sponge V2. Zdecentralizowany staking tokenów przed terminem migracji zapewni bezproblemowe przejście na nową wersję kryptowaluty, a użytkownikom zagwarantuje pasywny dochód.

Fot. materiały partnera

Wsparcie społeczności i statystyki stakingu

Na ten moment społeczność Sponge stanęła na wysokości zadania. Stakingiem objęto pulę tokenów Sponge V1 o wartości 3,36 milionów dolarów. Środki te pracują obecnie na stopę zwrotu w imponującej wysokości 244%. Początkowo cena SPONGE V1 wynosiła 0,000025 USD. Memecoin zaliczył jednak imponujący wzrost i w momencie pisania tego artykułu jest wart 0,0007 USD. Od listopada 2023 token osiągnął zawrotne przebicie w wysokości 500%, natomiast od początku swojego istnienia zaliczył wzrost o ponad 2000%.

Podsumowanie

Proaktywne podejście twórców Sponge i ich szybka reakcja na incydent bezpieczeństwa zaimponowały nie tylko społeczności skupionej wokół projektu. Sprawnie przeprowadzona, przyspieszona migracja do wersji SPONGE V2 na blockchainie Polygon dowodzi, że zespół, który stoi za popularnym memecoinem poważnie traktuje nie tylko wypuszczoną przez siebie kryptowalutę, ale przede wszystkim inwestorów, którzy jej zaufali. Taka postawa pozwala wysnuć optymistyczne wnioski i wróży tokenowi sukces na arenie krypto, tym bardziej, że jak pokazuje historia, nie wszyscy twórcy kryptowalut reagują tak profesjonalnie w obliczu nieprzewidzianego wyzwania. Wszyscy zapewne pamiętają niesławny rug pull projektu Squid Game.

Oczekuje się, że po przejściu do bardziej wydajnego i bezpiecznego środowiska i wypuszczeniu długo wyczekiwanej gry Play-to-Earn token Sponge w nowej odsłonie zaliczy kolejny wzrost ceny. Z pewnością w ciągu najbliższej doby warto mieć go na oku.

Artykuł został nadesłany przez partnera i ma charakter sponsorowany.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx