Spadek liczby nowych programistów krypto aż o połowę! Czy to niebezpieczny trend? RAPORT

Jak podaje raport, według badań przeprowadzonych przez Electric Capital „Developer Report”, w ciągu ostatniego roku liczba nowych programistów wchodzących do sektora kryptowalut spadła o prawie 50 procent.

Najnowsze badania wśród deweloperów kryptowalut wskazują, że programiści, którzy pracowali w branży dłużej niż rok, pracują dłużej i więcej niż programiści, którzy odeszli.

Według danych ekosystem kryptowalut ma około 21 300 miesięcznie aktywnych programistów open-source na dzień 1 czerwca. Według obliczeń w stosunku do czerwca 2022 r. liczba programistów spadła o 22%. Kryptowalutowi programiści, którzy pracowali w branży dłużej niż rok, są odpowiedzialni za ponad 80% zaangażowanego kodu.

raport
Liczba miesięcznie zaangażowanych developerów. Źródło: https://www.developerreport.com

Raport szacuje, że od czerwca 2022 r. około 7700 nowych programistów opuściło branżę. Liczba wschodzących programistów, którzy pracowali w tej branży do dwóch lat, wzrosła o 1650 pracowników. W tym samym czasie uznani programiści, którzy mają ponad dwa lata doświadczenia w przestrzeni kryptowalut, powiększyli się o tylko o 150 jednostek.

Zobacz też: SEC stwierdza, że Coinbase świadomie łamało przepisy!

Ilość programistów zależy od bessy i hossy – raport

W raporcie zauważono, że spadek liczby nowych programistów wynika z mniejszej liczby programistów badających pracę w przestrzeni kryptowalut. Stan ten pogłębia się przez trwającą bessę, która stłumiła rynek kryptowalut.

krypto
Liczba miesięcznie zaangażowanych developerów według lat. Źródło: https://www.developerreport.com

Analitycy sugerują również, że chociaż spowolnienie napływu nowych programistów w 2023 r. było znacznie mniejsze niż w 2022 i 2021 r., trend ten nie jest „nienormalny”. „Jeśli spojrzymy na głębszą analizę począwszy od 2015 roku, zobaczymy, że deweloperzy, którzy dołączają podczas bessy, odchodzą szybciej”.

Nowi programiści zwykle wchodzą do sektora kryptowalut w okolicach szczytów rynkowych. Sześć miesięcy po szczycie rynku kryptowalut w styczniu 2018 r. odnotowano 70% dominację wśród nowych progrmistów. Po tym nastąpiła 60% dominacja nowych graczy w ciągu sześciu miesięcy następujących po rekordowym poziomie rynkowym z listopada 2021 r.

programisci
Liczba programistów dołączających do krypto, według miesięcy. Źródło: https://www.developerreport.com

Tymczasem wschodzący i ugruntowani programiści mają tendencję do dominacji w sektorze, gdy przestrzeń kryptowalut wkracza niedźwiedzi rynek. Dodatkowo, w drugiej połowie 2022 r. nastąpiła fala zwolnień w branży kryptowalut, ponieważ firmy szukały redukcji w odpowiedzi na trudne warunki rynkowe. 

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze