SEC stwierdza, że Coinbase świadomie łamało przepisy! Czy to początek dużych kłopotów tej giełdy?

Według SEC, Coinbase zdawało sobie sprawę z prawdopodobieństwa, że jego działalność łamie przepisy federalne dotyczące papierów wartościowych. Firma otwarcie informowała swoich udziałowców o ryzyku związanym z możliwością uznania jej aktywów handlowanych za papiery wartościowe.

„W momencie przejścia na spółkę publiczną Coinbase wielokrotnie informował swoich udziałowców o ryzyku, że kryptowaluty handlowane na jego platformie mogą być uznane za papiery wartościowe i że jego działalność może naruszać federalne przepisy dotyczące tych kwestii” – czytamy w odpowiedzi regulacyjnej. To oznacza, że Coinbase miał pełną świadomość co grozi jego działaniom.

coinbase
Pierwsza strona z orzeczenia SEC. Źródło: cointelegraph.com

SEC określa Coinbase jako wielomiliardowa jednostka, doradzana przez wyspecjalizowany zespół prawników. Jednostka, która celowo ignoruje ponad 75 lat obowiązującego prawa. List jest odpowiedzią na poprzednie zgłoszenie ze strony giełdt. 28 czerwca giełda zawiadomiła sąd o swojej intencji złożenia wniosku o wydanie wyroku.

Zobacz też: Testy Pentagonu: Czy sztuczna inteligencja może pomóc w planowaniu wojny?

Coinbase twierdzi, że gra czysto

W poprzednim piśmie Coinbase przywołało wypowiedź przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera. Twierdził on, że „nie ma żadnego organu regulacyjnego dla tych giełd kryptowalut”. Oraz, że tylko Kongres może nadawać uprawnienia do regulacji takich giełd. Giełda zwróciła również uwagę, że dwa lata po wejściu na giełdę SEC wniosło zarzuty za działania, które zostały wyczerpująco opisane dla regulatora i ogółu społeczeństwa.

Prawnik papierów wartościowych Roland Chase wyjaśnił dodatkową kwestię. Wszystko, do czego SEC jest upoważniony do zrobienia przez Kongres, to przejrzenie dokumentów dotyczących wejścia na giełdę i udzielanie uwag. A także zadawanie pytań w celu poprawy informacji udostępnianych potencjalnym inwestorom przez firmę. Dodał również, że federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych regulujące proces wejścia na giełdę są oparte na zasadzie dostarczania informacji. Oznacza to, że SEC nie może odmówić wpisu na giełdę jedynie dlatego, że uważa inwestowanie w tę firmę za zły pomysł.

Regulator papierów wartościowych w dniu 6 czerwca wniósł oskarżenie przeciwko Coinbase o domniemane oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych od 2019 roku. Konferencja w tej sprawie jest zaplanowana na 13 lipca, czyli już za kilka dni.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze