Solana – rok temu zebrali 4 miliony dolarów na start projektu na tej sieci, a teraz go zamykają! Czy inwestorzy odzyskają pieniądze?

Twórcy projektu opartego na Solana, Clockwork, zamkną go z powodu „ograniczonego potencjału komercyjnego”. Twórcy projektu automatyzacji umów inteligentnych opartego na Solanie, Clockwork, planują wyłączenie kluczowej infrastruktury protokołu pod koniec października. Wszystko z powodu niskiej wartości komercyjnej. 

W serii wpisów na Twitterze, założyciel Clockwork, Nick Garfield, ogłosił, że on i zespół zakończą aktywny rozwój protokołu. Oraz, że 31 października wyłączą mainnet projektu. Garfield jako przyczynę wycofania się z Clockwork podał prosty koszt alternatywny. Dodatkowo przyznając, że kontynuacja rozwoju projektu nie niesie ze sobą dużych korzyści komercyjnych. Jednocześnie zespół coraz bardziej interesuje się poszukiwaniem innych możliwości.

solana
Logo Clockwork. Źródło: coincu.com

Garfield powiedział, że kod Clockwork pozostanie open-source i dostępny online. Udzielił także swojego „pełnego poparcia dla forka i dalszego rozwoju” osobom zainteresowanym kontynuowaniem prac nad protokołem. Projekt oparto na Solanie, czyli platformie opartej na technologii Proof of History (PoH) oraz Proof of Stake (PoS). Zaprojektowano ją do obsługi szybkich i skalowalnych aplikacji oraz transakcji.

Zobacz też: Ten kraj wyłącza prąd kopalniom BTC!

Solana nie ma szczęścia

Clockwork to protokół, który umożliwia użytkownikom planowanie transakcji w sieci Solana. Możliwe jest także tworzenie umów inteligentnych, które są automatycznie wykonywane w odpowiedzi na zdarzenie.  Clockwork pozyskał 4 miliony dolarów w sierpniu ubiegłego roku w rundzie seed. Rundę współprowadziły fundusze venture Multicoin Capital i Asymmetric, wraz z udziałem Solana Ventures.

Zapytany przez jednego z użytkowników X, czy pieniądze zebrane w rundzie seed zostaną zwrócone inwestorom, Garfield odpowiedział, że wciąż znacząca część środków została niewykorzystana, ale potrzebuje czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Ta lakoniczna odpowiedź oczywiście nie spodobała się tym, którzy zainwestowali swoje pieniądze w tej projekt. Post brzmi dokładnie:

Wciąż mamy znaczącą część naszego finansowania początkowego. Całkowite wyłączenie jest opcją, ale muszę poświęcić chwilę na zresetowanie się, zanim zdecyduję się w ten czy inny sposób.

Zamknięcie Clockwork jest kolejnym przykładem zamykania protokołów opartych na Solanie, takich jak platforma finansów zdecentralizowanych (DeFi) Friktion w styczniu oraz jej rówieśnik Everlend Finance miesiąc później. Pod koniec czerwca protokół oparty na Solanie obsługujący niefungowalne tokeny Cardinal ogłosił również swoje zakończenie działalności z powodu warunków ekonomicznych, pomimo pozyskania 4,4 miliona dolarów około roku wcześniej.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze