Solana jest niedowartościowana? Liczba aktywnych adresów ponownie przewyższyła Ethereum

Według firmy analitycznej na blockchainie Nansen, w marcu 2023 roku sześć głównych blockchainów mogło pochwalić się ponad milionem aktywnych adresów kryptowalutowych. Łańcuch BNB należący do Binance prowadzi w wyścigu z pakietem aż 13,3 milionów aktywnych użytkowników. Na drugim miejscu jest Solana (SOL) z 5,8 mln, a na trzecim Ethereum (ETH) z 5,2 mln aktywnymi portfelami. Pozostałe trzy blockchainy z ponad milionem aktywnych adresów to (w tej właśnie kolejności) Polygon (MATIC), Arbitrum (ARB) i Fantom (FTM).

Solana ponownie wgryza się na podium

Binance i DEX PancakeSwap okazały się być podmiotami przyczyniającymi się do wzrostu aktywnych adresów na łańcuchu BNB w marcu, natomiast na Solanie za największy ruch odpowiadały protokoły Raydium, projekt Move-to-Earn Stepn oraz DEX Orca. W przypadku Ethereum to zkSync i StarkWare doświadczyły znacznego wzrostu liczby użytkowników, prawdopodobnie ze względu na bridge’owanie przez farmerów airdropów środków do konkurencyjnych łańcuchów.

To dobre wieści dla inwestorów i fanów Solany. Łańcuch ten nie miał bowiem ostatnio dobrej prasy, a jego cena systematycznie się zmniejszała, głównie w wyniku powiązań jego reputacji z upadłym kryptoimperium FTX. Wzrost liczby aktywnych adresów pokazuje, że marazm sieci może być przejściowym procesem i być może nadal czeka ją świetlana przyszłość.

Źródło: Twitter, Nansen

Zobacz też: Prawie cały wolumen protokołu drugiej warstwy Ethereum pochodzi z transakcji wash trade? Analiza

Pomiar aktywnych adresów to nie wszystko

Liczba aktywnych adresów to wskaźnik używany do pomiaru poziomu zaangażowania użytkowników na blockchainie oraz jego popularności. Aktywny adres jest definiowany jako taki, który wykonał przynajmniej jedną transakcję transakcję, co oznacza, że ktoś użył blockchaina do wysłania lub otrzymania cyfrowego składnika aktywów, interakcji z inteligentnym kontraktem lub wykonania jakiejkolwiek innej czynności, która wymaga przeprowadzenia transakcji.

Warto zauważyć, że liczba aktywnych adresów niekoniecznie odzwierciedla rzeczywiste wykorzystanie blockchaina lub liczbę unikalnych użytkowników. Niektórzy użytkownicy mogą posiadać więcej niż jeden adres, a inne należeć do giełd lub tym podobnych podmiotów. Niemniej jest to ważna metryka przy analizie zainteresowania siecią oraz jej wzrostowego potencjału.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze