Solana bez ani jednej awarii w drugim kwartale 2023 roku. Czy powróci „Solana Summer”?

Solana, platforma blockchain warstwy pierwszej znana ze swojej zdumiewającej szybkości przetrwarzania transakcji, skalowalności i minimalnych kosztów dla użytkownika końcowego osiągnęła w drugim kwartale 2023 roku stuprocentowy czas pracy. To kamień milowy dla zespołu Solany ponieważ ekosystem znajdował się wcześniej wielokrotnie w ogniu krytyki z powodu przerw w „dostawach prądu” do sieci która zwyczajnie nagle przestawała radzić sobie z obciążeniami i padała. Czy największy mankament blockchainu należy już do przeszłości?

Solana działa bez przerwy, pytanie jak długo

Solana, współzałożona przez programistę Anatoly’ego Yakovenko, przeszła poważne zmiany w pierwszej połowie bieżącego roku. Nieustające wysiłki zespołu deweloperskiego doprowadziły do (przynajmniej tymczasowego) rozwiązania wcześniejszych problemów z siecią, umożliwiając utrzymanie nieprzerwanej działalności przez cały kwartał. Wcześniej łańcuch doznał m.in. dziewięćnastogodzinnego blackoutu w lutym 2023 r.

Jednym z głównych celów stojącej za blockchainem Fundacji Solana jest zapewnienie niezawodnego działania sieci, rozumiejąc, że nieprzerwany i trwały rozwój są ściśle powiązane z czasem pracy sieci. Fundacja w swoim ostatnim raporcie podkreśliła znaczenie tego wskaźnika w budowaniu zaufania wśród użytkowników i programistów.

Źródło: Solana Foundation

Droga do osiągnięcia 100% czasu pracy nie była jednak pozbawiona przeszkód. Poza lutowym blackoutem Solana padała co najmniej kilkukrotnie w latach 2021-2022, prawdopodobnie w wyniku ogromnego obciążenia wynikłego z zainteresowania jej wynikami jako bezpośredniego konkurenta dla Ethereum. Oddanie i ciężka praca zespołu wyraźnie przyniosły teraz efekty, utrzymując sieć w świetnym stanie przez blisko 4-5 miesięcy.

Zobacz też: Narodowa Giełda Kryptowalut pod biało-czerwoną flagą już działa. Przetrze szlaki dla reszty świata?

Kurs Solany rośnie, ale daleki jest od maksimów

Kryptowaluta o tickerze $SOL, główny token reprezentujący ekosystem Solany, doświadczyła od początku roku doświadczyła dynamicznego wzrostu wartości. Wcześniej token szukał dna z powodu powiązań z imperium FTX i osobą Sama Bankmana-Frieda, który oskarżany jest o oszukiwanie inwestorów i uczestników rynku na masową skalę, manipulację rynkiem oraz defraudacje. Kryptowaluta poszybowała z minimów na poziomie między 8-9 dolarów za sztukę i próbuje przebić się aktualnie przez sufit na poziomie 25-30 USD. Nadal są to jednak wartości dalekie od maksimów, gdzie za jedno $SOL płacono aż 250 dolarów.

Ekosystem Solany aktywnie konkurował też w sektorze finansów zdecentralizowanych (DeFi), mając na celu przejęcie od Ethereum korony królewskiej. Pomimo obiecujących początków na razie bynajmniej się na to nie zanosi.

Platformy DeFi Solany doświadczyły jednak wyraźnych wzrostów w 2023 roku. Łączna wartość zamrożona (TVL – Total Value Locked – przyp. red.) w protokołach DeFi sieci wzrosła z 205 milionów dolarów w styczniu do poziomu 313,85 miliona dolarów, co podkreśla rosnące zainteresowanie i wykorzystanie działających na blockchainie usług finansowych.

Także i projekty NFT, czyli tzw. tokenów niezamiennych nie pozostały obojętne na ostatnie sukcesy Solany. Kapitał nadal przemieszcza się po ekosystemie, przelewając się z projektu w projekt z systematycznymi epizodami gwałtownych wzrostów wartości wszystkich kolekcji.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze