„Snow Crash” zostanie wystawiony na aukcję

Niepublikowany do tej pory rękopis „Snow Crash” zostanie wystawiony na aukcję. Sotheby’s weźmie udział w przetargach na rzadką kopię powieści, która po raz pierwszy ukuła termin „metaverse”. Organizatorzy mają nadzieję, że rękopis osiągnie cenę nawet 60 000 USD.

„Snow Crash” trafi pod młotek

Oryginalny rękopis słynnej powieści „Snow Crash”, wraz z innymi cyfrowymi i fizycznymi przedmiotami związanymi z przełomową pracą, zostanie wystawiony na aukcję przez Sotheby’s, ogłosił w czwartek broker dzieł sztuki.

„Snow Crash”, opublikowany w 1992 roku przez autora fikcji Neala Stephensona, jest odpowiedzialny za ukucie terminu „metaverse”. W powieści pojawia się jedną z pierwszych wzmianek o koncepcji Internetu opartego na wirtualnej rzeczywistości i wypełnionego kontrolowanymi przez użytkownika avatarami. Od tego czasu książka stała się fundamentalnym tekstem obecnego ruchu Metaverse.

Tajemnice świata „Snow Crash” zostaną odkryte

Aukcja rękopisu rozpocznie się w poniedziałek. Według Sotheby’s, wersja robocza zawiera obszerne poprawki i adnotacje Stephensona. Tekst po raz pierwszy ujawni opinii publicznej ważne dodatki, zmiany i usunięcia w powieści.

„Stephenson nie tylko przewidział technologie, które obecnie uważamy za powszechne. Jego pomysły zainspirowały pokolenia wynalazców i przedsiębiorców, którzy tworzą tkankę naszego cyfrowego rozwoju” — powiedziała Cassandra Hatton, przedstawicielka Sotheby’s. „Ta jedyna w swoim rodzaju wyprzedaż po raz pierwszy ujawni rozwój Snow Crash. Ponadto zaprezentujemy wiele przedmiotów związanych i inspirowanych powieścią definiującą gatunek”.

Nie tylko rękopis będzie do zgarnięcia

Sotheby’s, który zebrał 17 milionów dolarów na swojej pierwszej aukcji NFT w 2021 roku, przewiduje, że rękopis zostanie sprzedany na aukcji za kwotę od 40 000 do 60 000 dolarów.

Na aukcji znajdzie się również ostateczna wersja rekopisu oraz unikalny miecz tachi, inspirowany bronią, którą dzierżył główny bohater powieści, Hiro Protagonist. Ten miecz, zaprojektowany i wyprodukowany przez Wētā Workshop, nowozelandzką firmę zajmującą się efektami wizualnymi, odpowiedzialną za serie Władca Pierścieni i Avatar, będzie wystawiony w cenie od 120 000 do 180 000 USD. Do miecza będzie również dostarczony unikalny NFT potwierdzający autentyczność przedmiotu.

„To jeden z najważniejszych obiektów, jakie wykonaliśmy w naszej 30-letniej karierze” — powiedział Richard Taylor, dyrektor generalny Wētā. „Ręcznie wykuty miecz symbolizuje ludzkość stojącą u progu nowej ery, podczas której kontynuujemy odkrywanie nowych cyfrowych granic”.

Wraz z aukcją „Snow Crash”, Sotheby’s zadebiutuje również serią tysięcy dzieł sztuki NFT inspirowanych powieścią. Ta seria, Infocalypse, została zaprojektowana przez Stephensona we współpracy z artystami Sterlingiem Crispinem i Tonym Sheederem. Sheeder wraz ze Stephensonem opracował grafikę do „Snow Crash”. NFT będą sprzedawane po 250 USD za sztukę w metaverse Sotheby’s.

Autor „Snow Crash” polubił się z kryptowalutami

Stephenson, wcześniej „agnostyk w temacie kryptowalut” – pomimo oczywistych podobieństw do technologii, które autor wyobrażał sobie wcześniej w dystopijnych społeczeństwach zdominowanych przez korporacje – przyjął ją w ostatnich latach. Zeszłego lata ujawnił swoje zaangażowanie w Lamina1, projekt mający na celu zbudowanie „wolnego metaverse” i uwolnienie samego terminu metaverse z uścisku dużych korporacji.

Przeczytaj jeszcze to!

Komentarze