Silk Road – przebudzenie | BTC o wartości ponad 1 miliarda dolarów w ruchu

2 002

3 listopada Whale Alert zasygnalizował olbrzymie transfery BTC. Ktoś ruszył 69 369 BTC o wartości przekraczającej 1 miliard dolarów w kierunku nieznanego dotąd adresu.

Niedługo po tych doniesieniach, analitycy firmy Elliptic przeprowadzili badanie odnośnie przepływu bitcoinów. Dość szybko okazało się, że transfery są najprawdopodobniej powiązane z niesławnym, nieczynnym już marketplacem Silk Road. Oliwy do ognia w całej sprawie dodaje fakt, że te BTC nie były ruszane od 2012 roku.

źródło: Elliptic

Cel: Bitcoiny z Silk Road

Adres, z którego wypłynęły środki jest w środowisku kryptowalut dość znany. W chwili, gdy BTC zostały z niego podjęte, był czwartym największym adresem bitcoin w historii pod względem salda. Cyber -przestępcy wielokrotnie już próbowali dobrać się do tego adresu – jak do tej pory bezskutecznie.

Jeszcze w 2019 roku, CTO Hudson Rock – Alon Gal „promował” słynny adres wśród społeczności RaidForums:

„Kradzieże środków z portfeli Bitcoin ofiarom na całym świecie jest powszechnym celem cyberprzestępców. Portfele są zwykle chronione silnymi hasłami, a jeśli cyberprzestępca zdoła zdobyć portfel i nie może złamać hasła, może to zlecić oportunistycznym hakerom, którzy są osobami fizycznymi z dużą ilością mocy GPU ”– powiedział Gal w rozmowie z Motherboard. „W przypadku tego portfela Bitcoin wydaje się, że krążył on od jakiegoś czasu w przestrzeni zainteresowania bez oznak powodzenia w zakresie ostatecznego złamania”.

Portfel pozostawał w uśpieniu aż do dziś dnia. Wyjątkiem od reguły był zaledwie jeden przypadek, kiedy z tego adresu, w 2015 roku, ruszyło 101 BTC na adres zadokowany na giełdzie BTC-e.

Kto „grzebie” przy adresie Silk Road?

Silk Road założył Ross Ulbricht. Został on aresztowany już w 2013 roku. 174 000 BTC skonfiskowało w tej sprawie FBI. Los pozostałych 614 0000 BTC pozostawał owiany zasłoną tajemnicy.

Analitycy Elliptic uważają za wysoce nieprawdopodobne, aby inicjatorem aktualnych ruchów z niesławnego adresu był sam Ross Ulbricht, który przebywa w więzieniu w Tucson (Arizona). Tak czy inaczej, pierwszy rzut oka na całą sprawę pozwala sądzić, że Silk Road może zacząć sprzedawać…

Może Cię zainteresować:

Komentarze