Sędzia federalny: „XRP nie jest papierem wartościowym”! Kryptowaluty eksplodowały. Nadchodzi alt sezon?

Po 933 dniach mozolnej walki z SEC, czyli amerykańską Komisją ds. Papierów Wartościowych i Giełd, firma Ripple ($XRP) w końcu odniosła kluczowe zwycięstwo. Sędzia federalny nadzorujący sprawę orzekł, że token XRP „niekoniecznie jest papierem wartościowym”. Mimo to nie jest to jeszcze całkowite zwycięstwo spółki. Samo jednak użycie tych słów jest kamieniem milowym w procesie Ripple vs SEC, na co błyskawicznie zareagowały kryptowaluty alternatywne (altcoiny). XRP rośnie o 30%, ADA, SOL i inne po 10%.

Ostatnia prosta w konflikcie Ripple (XRP) vs SEC

Od lat toczy się spór prawny dotyczący statusu kryptowaluty firmy Ripple, $XRP, jako rzekomego niezarejestrowanego papieru wartościowego. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podjęła wówczas kroki prawne przeciwko dyrektorowi generalnemu Ripple Bradowi Garlinghouse’owi i współzałożycielowi Christianowi A. Larsenowi, twierdząc, że XRP jest aktywem znajdującym się w obrocie nielegalnie. Pozew ten miał znaczące konsekwencje dla Ripple i szerszej branży kryptowalut, w szczególności dla altcoinów.

Jednak orzeczenie amerykańskiej sędziego Analisy Torres przyniosło pewną klarowność w tej niefortunnej sytuacji. Sędzia Torres orzekła bowiem, że XRP nie jest „per se” papierem wartościowym, kładąc de facto kres roszczeniom SEC dotyczącym jego statusu. Sędzia przyznała jednak, że instytucjonalna sprzedaż XRP prowadzona przez Ripple może być uznana za sprzedaż aktywów finansowych.

Orzeczenie to może być przełomowym momentem w historii kryptowalut. Działania SEC uzależnione są bowiem od akceptacji ich definicji co jest a co nie jest papierem wartościowym, ta decyzja więc może dotknąć wszystkich altcoinów, a nie tylko XRP.

W reakcji na orzeczenie dyrektor generalny Ripple Brad Garlinghouse wyraził zadowolenie stwierdzając, że potwierdza ono ich stanowisko, że byli po właściwej stronie prawa. Podkreślił również, że decyzja ta jest nie tylko zwycięstwem dla Ripple, ale także pozytywnym wydarzeniem dla innowacji kryptowalutowych w całych Stanach Zjednoczonych.

Altcoiny tylko na to czekały

Zobacz też: Widmo Celsiusa krąży nad altcoinami. Czy bankrut zrzuci nam na głowy kryptowaluty?

W momencie podania do publicznej wiadomości ww. informacji rynek kryptowalut alternatywnych błyskawicznie się zazielenił. Rajdowi przewodzi XRP zyskując 52% w ciągu ostatnich 24h, pozostałe kryptowaluty jak SOL czy ADA rosną o 15-20%.

Źródło: CMC

Czy zaczyna się powoli alt sezon?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze