Rząd USA przenosi właśnie gigantyczne ilości BTC. Czy będą znowu zrzucać je na rynek?

Dwa portfele kryptowalutowe należące do Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i powiązane z historycznym zajęciem przez rząd USA kryptowalut należących do nielegalnej platformy Silk Road zaczęły właśnie przenosić Bitcoiny (BTC) o wartości ok. 300 milionów dolarów. Transakcje widoczne są publicznie on-chain i przyciągnęły one uwagę uczestników rynku. Ostatnie zrzuty tokenów z tych portfeli jakiś czas temu spowodowały spore tąpnięcie zarówno w cenie Bitcoina jak i kryptowalut alternatywnych.

Stany Zjednoczone przenoszą blisko 10 000 BTC

Transakcje miały miejsce w środę rano i składały się z trzech oddzielnych transferów. Eksplorator bloków Bitcoina potwierdził, że łącznie 9 825 BTC o równowartości 301 milionów dolarów zostało przeniesionych z portfeli kontrolowanych przez rząd. Wkrótce po zarejestrowaniu transakcji cena Bitcoina doświadczyła tymczasowego spadku o 0,8%, spadając do poziomu 30 480 USD. Rynek jednak szybko odrobił straty– najstarsza kryptowaluta jest obecnie wyceniana na ok. 30 660 USD na moment powstawania tego tekstu.

Źródło: Blockchain.com

To nie pierwszy raz kiedy portfele te wykonują tak znaczące ruchy. W marcu tego roku jeden z portfeli przelał ponad 1 miliard dolarów w Bitcoinie, powodując załamanie się szerokiego rynku i znaczny spadek wszystkich głównych kryptowalut. Wpływ tak znaczących ruchów na rynek jest niezaprzeczalny, ponieważ może wprowadzać zmienność i niepewność wśród traderów i inwestorów.

Zobacz też: Masz te kryptowaluty? Uważaj. 31 altcoinów zaleje rynek tokenami w tym tygodniu

Skąd wiemy że te adresy należą do rządu USA? Ponieważ są one powiązane działającą poza granicami prawa giełdą Silk Road, niesławnym rynkiem internetowym do handlu nielegalnymi substancjami i usługami, który działał w darknecie w latach 2011-2013. Jedwabny Szlak umożliwiał handel nielegalnymi towarami i usługami, wykorzystując głównie BTC jako środek płatniczy. Po jego zamknięciu i aresztowaniu założyciela, rząd Stanów Zjednoczonych dokonał zajęcia blisko 144 000 bitcoinów będących w posiadaniu giełdy.

Od tego czasu rząd USA jest odpowiedzialny za zarządzanie i stopniowe spieniężanie skonfiskowanych aktywów. W marcu udało mu się sprzedać 9 861 Bitcoinów, generując przy tym 216 milionów dolarów przychodu. Sprzedaż ta odbywa się za pośrednictwem uregulowanych procesów, takich jak aukcje, w celu zapewnienia uczciwości i przejrzystości.

Czy i tym razem zrzut tokenów spowoduje tąpnięcie na rynku kryptowalut? Czas pokaże.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze