Rząd USA jest jednym z największych posiadaczy BTC na świecie! Jak zdobyli prawie 200 000 Bitcoinów?

symbol bitcoina trzymający flagę usa

Ile Bitcoinów posiada najsilniejsza gospodarka świata? Wygląda na to, że rząd Stanów Zjednoczonych stał się jednym z największych posiadaczy BTC. Według dostępnych danych USA posiada ponad 200 000 Bitcoinów o wartości ponad 5 miliardów dolarów. A to wszystko mimo wcześniejszej sprzedaży kilku tysięcy Bitcoinów wartych miliony dolarów. Według danych z dune.com, jest to 1% wszystkich dostępnych w obiegu BTC.

Posiadane Bitcoiny przez rząd USA. Źródło: dune.com/21co/us-gov-bitcoin-holdings

Według analizy danych opartej na dostępnych dokumentach, firma kryptowalutowa 21.co oszacowała, że rząd Stanów Zjednoczonych nadal posiada dokładnie 194 188 BTC o łącznej wartości 5,3 miliarda dolarów. Firma zaznaczyła w swojej analizie, że są to „minimalne oszacowania posiadanych przez rząd Stanów Zjednoczonych środków oparte na publicznie dostępnych informacjach”. Analiza śledziła ruchy Bitcoinów w portfelach rządu Stanów Zjednoczonych związanych z trzema największymi konfiskatami BTC od 2020 rok. Mowa o trzech przejęciach Bitcoinów. Pierwsza to konfiskata 69 369 Bitcoin z Silk Road w listopadzie 2020 roku. Następne jest przejęcie 94 643 BTC z Bitfinex Hack w styczniu 2022 roku. Ostatnia, najświeższe przejęcie to konfiskata Jamesa Zhonga o wartości 51 326 BTC w marcu 2022 roku. Zapas Bitcoinów rządu jest przechowywany na portfelach sprzętowych, które są przechowywane w sejfach w Departamencie Sprawiedliwości i Służbie Dochodów Wewnętrznych. 

Zobacz też: Microsoft, po miesiącach walki, w końcu przejmuje Activision Blizzard. Po co właściwie go kupił?

Jak rząd USA handluje BTC?

Skonfiskowane środki nie przechodzą od razu na własność rządu. Służba Marszałków Stanów Zjednoczonych, główna agencja odpowiedzialna za sprzedaż skonfiskowanego mienia, otrzymuje władanie nad skonfiskowanymi Bitcoinami dopiero po wydaniu przez sąd ostatecznego orzeczenia o przekształceniu. Rząd Stanów Zjednoczonych również od czasu do czasu sprzedaje część skonfiskowanych Bitcoinów poprzez system aukcyjny oparty na orzeczeniach sądowych. Najbardziej znana aukcja rządowa miała miejsce w 2014 roku, kiedy miliarder Tim Draper zakupił 30 000 BTC na takich aukcjach.

Jednak w ostatnich latach rząd Stanów Zjednoczonych zwracał się do giełd kryptowalutowych, aby sprzedać skonfiskowane Bitcoiny poprzez publiczne aukcje. Jedna z takich sprzedaży miała miejsce w marcu tego roku, gdy rząd sprzedał 9 118 BTC na giełdzie Coinbase, jak potwierdzono w publicznym zgłoszeniu.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze