Rośnie liczba przestępstw z wykorzystaniem NFT

Rośnie liczba przestępstw z wykorzystaniem NFT

Rynek NFT rozwija się bardzo dynamicznie w ekosferze krypto. Jest dość łatwy w obsłudze co sprawia, że znajduje wiele zastosowań. Popularność NFT sprawia, że pojawia się pole do nadużyć. Dlatego zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w połączeniu z nieustanną edukacją.

Chiny na tropie przestępstw pod szyldem NFT

Chińska agencja narodowa odpowiedzialna za ściganie przestępstw opublikowała 15 maja nowy zestaw wytycznych dotyczących tokenów niezamiennych (NFT). Agencja ostrzegła, że NFT są wykorzystywane jako proxy dla nielegalnych papierów wartościowych i spekulacyjnych aktywów cyfrowych.

Wytyczne Najwyższej Prokuratury Ludowej Chińskiej Republiki Ludowej zalecają silniejsze „badanie ryzyka i dokonywanie oceny” w celu odróżnienia „prawdziwej innowacji” NFT od quasi-krypto „pseudo innowacji”. Podkreślają potrzebę „dokładnego karania przestępstw”.

Ryzyko oszukania na NFT rośnie

„Chociaż NFT cieszy się dużą popularnością, jest bardzo prawdopodobne, że spowoduje ryzyko finansowe, ryzyko zarządzania, ryzyko bezpieczeństwa sieci itp. A zwłaszcza ryzyko prawne” – napisali.

„Prokuratorzy zwracają na to szczególną uwagę”.

Odkąd Chiny zdecydowały się zdelegalizować kryptowaluty we wrześniu 2021 roku, NFT poruszają się w „legalnej szarej strefie”. W rezultacie krajowy rynek NFT w Chinach w dużej mierze sam reguluje tę branżę.

Przypadki nadużyć NFT

Prokuratorzy przyznali, że „jako nowe zastosowanie technologii blockchain, NFT ma pewien potencjał rozwojowy”. Zauważyli jednak tendencję do „sekurytyzacji” NFT. Polega ona na sytuacji, że własność jednego tokena lub kolekcji jest dzielona między wiele osób. Narusza to odpowiednie atrybuty NFT, takie jak brak odtwarzalności, niepodzielność i niepowtarzalność.

„Z punktu widzenia praw własności, konsumenci nie korzystają z własności aktywów cyfrowych NFT, które nabywają w rozumieniu prawa cywilnego. Konsumenci nie mogą zabraniać innym dostępu, kopiowania lub rozpowszechniania zasobów cyfrowych mapowanych przez NFT” – czytamy w raporcie.

„To, z czego korzystają konsumenci, to jedynie wyłączne prawo do zabraniania innym manipulowania własnością NFT zapisaną w łańcuchu bloków”.

To stanowisko w sprawie własności NFT wydaje się być sprzeczne z przełomowym orzeczeniem sądu internetowego w Hangzhou z 5 grudnia 2022. Sąd w orzeczeniu stwierdził, że tokeny niewymienialne (NFT) stanowią wirtualną własność online i są uznawane przez chińskie prawo.

Chiński sąd – NFT powinny być chronione prawem własności

Sąd stwierdził, że NFT „mają przedmiotowe cechy praw własności, takie jak wartość, rzadkość, możliwość kontroli i zbywalność” . Stwierdził także, że „należą do wirtualnej własności sieciowej”. Oznacza to, że chińskie prawo „powinno je chronić”. Definicja NFT w wykonaniu sądu ustanowiła ważny i dalekosiężny precedens dla własności cyfrowej w Chinach. Dodatkowo odróżniła NFT od kryptowalut i innych zabronionych aktywów cyfrowych.

Władze państwowe przestrzegają przed licznymi oszustwami na rynku NFT

14 marca władze Chin opublikowały raport pokazujący 30 000 % wzrost skarg dotyczących oszustw NFT i manipulacji cenami w latach 2021-2022.

Według raportu Państwowej Administracji ds. Regulacji Rynku w 2022 r. zarejestrowano 59 700 skarg związanych z NFT, w porównaniu ze 198 w 2021 r. Większość skarg dotyczyła nieotrzymania przedmiotów po zakupie, problemów ze zwrotem pieniędzy, manipulacji cenami i wysokich opłat transakcyjnych.

Brak jasnych regulacji szkodzi chińskiemu przemysłowi NFT. W czerwcu dojdzie do ostatecznego zamknięcia Huanhe, regulowanego rynku NFT zorganizowanego przez Tencent Holdings. A już teraz rozpoczął proces zwrotu pieniędzy swoim użytkownikom. Inne platformy NFT są w trakcie przenoszenia swoich biznesów do Hongkongu, który przyjął bardziej otwarte podejście do zasobów cyfrowych.

Przeczytaj także: Presja cenowa na złoto i srebro po słabych danych z Chin

Państwo angażuje się w rynek krypto

1 stycznia Chiny uruchomiły w całym kraju pierwszą zgodną z prawem wtórną platformę handlową dla aktywów cyfrowych. Platformę handlu zasobami cyfrowymi (CDATP) zbudowała państwowa China Technology Exchange i China Cultural Relics Exchange Center we współpracy z Huaban Digital Copyright Service Center.

Yu Jianing, współprzewodniczący Specjalnego Komitetu Blockchain Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Komunikacyjnego, powiedział, że uruchomienie CDATP pokazuje, że tempo wzrostu cyfryzacji aktywów rośnie. Przyznał również, że zasoby cyfrowe w Chinach napotykają kilka problemów, takich jak jak ograniczenia techniczne, wycena zbiorów i spory dotyczące praw autorskich.

„Jeśli chodzi o nadzór branżowy i zgodność, kolekcje cyfrowe to nowy rodzaj działalności. Jest naturalnym, że istnieje wiele niepewności dlatego będziemy poprawiać przepisy prawne” – powiedział Yu.

„Platformy mają jasno określone obowiązki w zakresie wydawania i handlu zbiorami cyfrowymi. Cyfrowe kolekcje charakteryzują się zwiększonym ryzykiem braku zgodności. Prawa własności intelektualnej i cyfrowe prawa autorskie są bardziej odporne na brak zgodności”.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze