Presja cenowa na złoto i srebro po słabych danych z Chin

Presja cenowa na złoto i srebro po słabych danych z Chin

Ceny złota i srebra spadły we wtorek. Słabsze dane gospodarcze napływające z Chin spowodowały wzrost obaw o popyt konsumencki i komercyjny na metale szlachetne. Kurs złota spadł poniżej 2000 USD za uncję do poziomu 1989 USD a srebra do poziomu 23,78 USD.

Podejrzyj w nowej zakładce

Słabe dane z chińskiej gospodarki

Opublikowane w wtorek dane dotyczące Chin, drugiej co do wielkości gospodarka świata nie były zbyt optymistyczne. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 5,6% rok do roku – mniej niż oczekiwano na poziomie 10,1%. Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 3,9% rok do roku. Inwestycje w środki trwałe były również niższe niż oczekiwano i wyniosły 4,7% rok do roku, w porównaniu do oczekiwań na poziomie 5,2%. Chińska produkcja energii elektrycznej spadła w marcu o 8,2% rok do roku. Produkcja aluminium osłabła w marcu, a produkcja stali spada. Wydobycie gazu w marcu również spadło, podobnie jak wydobycie węgla kamiennego.

Dr Copper notuje kolejne dołki

Ceny kontraktów futures na miedź Comex spadają i właśnie osiągnęły najniższy poziom od 5,5 miesiąca. Czerwony metal przemysłowy od dziesięcioleci nazywany jest „Dr Copper”. Miedź jest ważnym elementem w globalnym przemyśle, zatem może pomóc w prognozowaniu światowego popytu w tej ważnej branży. Obecna tendencja spadkowa cen miedzi i wielomiesięczne minimum wskazują na anemię światowej gospodarki. Z punktu widzenia popytu jest to również element niedźwiedzi dla złota i srebra.

Uwaga rynków skupiona na rozmowach o limicie zadłużenia w USA

Azjatyckie giełdy w większości notują spadki. Indeksy giełdowe w USA utknęły w marazmie ze wskazaniem na spadki w najbliższej przyszłości. Uwaga skupiona jest na planowanych rozmowach w sprawie przedłużenia limitu zadłużenia USA. Przywódcy Kongresu i prezydent Biden prawdopodobnie spotkają się w Białym Domu. Rządowi USA może zabraknąć pieniędzy już 1 czerwca.

Strefa euro w I Q rośnie minimalnie o 0,1 %

Strefa euro odnotowała wzrost PKB w pierwszym kwartale o 0,1% w stosunku do czwartego kwartału i wzrost o 1,3% rok do roku. Liczby te były zgodne z oczekiwaniami rynku.

Międzynarodowa Agencja Energii podniosła światowe zapotrzebowanie na ropę naftową w 2023 roku o 100 000 baryłek dziennie, do 102 milionów baryłek dziennie.

Korekta na złocie ale bez paniki

Technicznie rzecz biorąc, byki na kontrakty futures na złoto mają ogólną przewagę techniczną w krótkim okresie. Ważnym celem byków jest zamknięcie czerwcowych kontraktów futures powyżej solidnego oporu na majowym maksimum na poziomie 2 085,40 USD. Z kolei krótkoterminowym celem niedźwiedzi jest obniżenie cen kontraktów futures poniżej solidnego wsparcia technicznego na poziomie 1 980,00 USD. Co na razie się nie udało. Pierwszy opór jest widoczny przy maksimum z zeszłego piątku na poziomie 2 027,80 USD, a następnie na poziomie 2 040,00 USD.

Przeczytaj także: Nierozwiązany spór w sprawie pułapu zadłużenia w USA paraliżuje rynki

Srebro podąża za złotem

Byki i niedźwiedzie na srebrze są na zbliżonym ogólnym poziomie technicznym w perspektywie krótkoterminowej. Celem byków na srebrze jest zamknięcie lipcowych cen kontraktów terminowych powyżej solidnego oporu technicznego na poziomie 25,00 USD. Kolejnym celem spadkowym dla niedźwiedzi jest zamknięcie cen poniżej solidnego wsparcia na poziomie 23,00 USD.

Może Cię zainteresuje:

Jesteś zainteresowany zakupem srebra lub złota inwestycyjnego? Sprawdź ofertę FlyingAtom.Gold!
Komentarze