Rosja zwariowała na punkcie krypto. Nowe ustawy zrewolucjonizują rynek

Rosja jest na skraju przełomowej zmiany. Zmieniając swoje podejście do kryptowalut, szykuje się do wprowadzenia czterech kluczowych ustaw, które mają na celu uregulowanie aspektów takich jak wydobywanie krypto, płatności transgraniczne, opodatkowanie aktywów cyfrowych oraz odpowiedzialność za ich nielegalne wykorzystanie.

Rosja uchwali nowe zasady do końca lipca

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, pod batutą Anatolija Aksakowa, przewodniczącego parlamentarnego Komitetu Rynku Finansowego, silnie pracuje nad wspomnianymi ustawami. Planuje się, że zostaną one uchwalone podczas wiosennej sesji, która kończy się 30 lipca.

Aksakov podkreśla, że te projekty są starannie przemyślane i opracowane przy udziale przedstawicieli branży. Mimo braku kompleksowej legislacji, wielkie rosyjskie firmy już zaczęły wykorzystywać kryptowaluty do rozliczeń międzynarodowego handlu. Te jednak z niecierpliwością oczekują na ustanowienie pełnej ramy prawnej, co zapewniłoby legalność i bezpieczeństwo transakcji z ich wykorzystaniem.

Aksakov zauważył, że władze biorą pod uwagę opinie uczestników rynku dotyczące przepisów podatkowych, prawdopodobnie wprowadzając normy dotyczące Cyfrowych Aktywów Finansowych (CAF) w nowych regulacjach.

Ustawa „O cyfrowych aktywach finansowych” weszła w życie w styczniu 2021 roku, ale dotyczyła tylko niektórych działań związanych z kryptowalutami, szczególnie tych, które obejmują aktywa cyfrowe z emitentem, takie jak ztokenizowane tradycyjne aktywa lub tokeny użytkowe. Decentralizowane kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nadal czekają na kompleksową regulację.

Może Cię zainteresować: Nowa żyła złota! Kopalnie porzucą kryptowaluty kosztem uczenia AI?

Kryptowaluty ucieczką od sankcji?

Pod wpływem nacisku zachodnich sankcji związanych z inwazją na Ukrainę, tamtejsze władze zostały zmuszone do przyspieszenia swoich starań w celu uregulowania tematu kryptowalut.

Firmy w kraju są pełne entuzjazmu, aby wykorzystać możliwości, które oferują aktywa cyfrowe. Starania rosyjskiego parlamentu sygnalizują silne zaangażowanie w przyjęcie tej nowej technologii i adaptację jej potencjału wzrostu.

W obliczu zachodnich sankcji kryptowaluty mają być sposobem na ich ominięcie. Z ich pomocą płatności transgraniczne – takie pomijające tradycyjne banki – mogą zdecydowanie ułatwić sprawę. Niedziwne więc, że Rosja tak ciężko pracuje nad koniecznymi regulacjami, bez których rynek byłby kompletną samowolką.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze