Nowa żyła złota! Kopalnie porzucą kryptowaluty kosztem uczenia AI?

Świat nie znosi próżni, a potrzeba jest matką wynalazków. W obliczu spadku zapotrzebowania na operacje kopania kryptowalut zasilane przez GPU, poszczególne duże firmy, które do tej pory się tym trudniły, szukają nowych sposobów na zarabianie pieniędzy. Niektóre z nich mają nadzieję, że dostępną moc obliczeniową uda się wykorzystać w innym miejscu. Na przykład do szkolenia sztucznej inteligencji.

Kopalnie kryptowalut przed dylematem

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Bloomberg, niektóre firmy przekierowały swoją działalność na usługi związane z obliczeniami o wysokiej wydajności (HPC) dla klientów pracujących z AI. Czy to dobra i – przede wszystkim – dochodowa droga ucieczki?

Radzą sobie z tym całkiem dobrze. Na przykład firma Hut 8 Mining poinformowała Bloomberg, że ich działalność HPC wygenerowała około 16,9 miliona dolarów od klientów AI. Hive BlockChain z kolei zakupiło GPU Nvidii za 66 milionów dolarów. Zainwestowali te pieniądze wyłącznie do swoich działań HPC i spodziewają się osiągnięcia przychodów na poziomie około 98 milionów dolarów do końca 2024 roku.

Nawet sam szef Nvidia, Jensen Huang, przewiduje, że modele AI staną się milion razy bardziej potężne w ciągu następnej dekady i spodziewa się wzrostu liczby tego typu „fabryk” na całym świecie. W końcu tam, gdzie jest popyt, musi być też podaż.

Może Cię zainteresować: Elon Musk abdykuje z Twittera. Znalazł kogoś „aż tak głupiego, by go zastąpił”

ChatGPT kosztuje do miliona dolarów… dziennie

Wszystko to, aby sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym obciążeń generowanych przez tego typu narzędzia. Kwoty, o których mowa, są bowiem oszałamiające. Na przykład koszt utrzymania chatbota od AI – popularnego ChatGPT – wynosi między 700 000 a milion dolarów… dziennie.

Żyła złota? I tak, i nie.

Przekształcenie operacji kopania kryptowalut w obliczenia o wysokiej wydajności dla AI może być trudne i kosztowne. Tego typu działalność wymaga wymaga bowiem regularnych i bardzo kosztownych modernizacji sprzętu. Karty graficzne Nvidia H100, przeznaczone do zadań związanych z uczeniem AI, mogą kosztować ponad 10 000 dolarów za sztukę.

Znalezienie środków na finansowanie takich przekształceń może być największym problemem.

Niektóre karty GPU takie jak RTX 4090, są zdolne do wykonywania poważnych zadań związanych z AI, ale stanowią niewielką część. Bitpro poinformowało, że zaledwie od 5% do 15% istniejących kart dotychczas używanych do kopania kryptowalut mogłoby być przystosowane do pracy z AI.

Nie jest to więc ani łatwe, ani tanie. Niemniej jednak Ci, których w tym momencie stać na taką transformację, mogą zbierać tego owoce przez lata.

Zobacz również:

Komentarze