Rosja szokuje: kryptowaluty jako broń przeciwko sankcjom?

Rosyjski bank centralny może wykorzystywać kryptowaluty do rozliczeń międzynarodowych. Byłby to kolejny krok w ich staraniach o regulację tego rynku.

Kreml otwiera się na aktywa cyfrowe

Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja jest narażona na surowe sankcje Zachodu, dlatego przygotowuje projekt ustawy, która pozwoli na wykorzystanie zasobów cyfrowych do rozliczeń międzynarodowych. Poza tym może to być również częścią rosyjskich planów zmniejszenia uzależnienia od dolara amerykańskiego.

Zgodnie z najnowszym raportem Bank Centralny Rosji (CBR) rozważa możliwość wykorzystania cyfrowej waluty do rozliczeń w handlu międzynarodowym. Podczas niedawnego spotkania z deputowanymi w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, prezes CBR Elvira Nabiullina powiedziała, że ​​bank centralny aktywnie współpracuje w tym aspekcie z Turcją.

Bank centralny generalnie sprzeciwia się używaniu kryptowalut, ale jest za to otwarty na ten konkretny przypadek ich użycia.

Może Cię zainteresować: Bitcoin – dlaczego posiada go mniej niż 1% ludzi na świecie?

Wyznajemy to samo stanowisko, że w kraju kryptowaluty nie powinny być używane. Dla płatności zewnętrznych zakładamy, że jest to możliwe w formie eksperymentu. Odpowiednia ustawa jest przygotowywana w formie eksperymentalnego reżimu prawnego.

Elvira Naiullina, prezes Banku Centralnego Rosji

Handel kryptowalutami i płatności wewnątrz Rosji nadal będą zakazane, dodała Naiullina. W związku z tym Bank Centralny Rosji może rozważyć utworzenie specjalnej instytucji. Ta miałaby zajmować się wydobyciem i transferem kryptowaluty do struktur zagranicznych.

Kryptowaluty zastąpią USD? „Bzdura”

Niektóre z czołowych instytucji finansowych i rządów na całym świecie uważają, że w kraju G20, takim jak Rosja, przejście Rosji na transakcje krypto nie będzie przysłowiową bułką z masłem. Przed inwazją Rosji na Ukrainę niemal 80% codziennych transakcji walutowych i połowa handlu międzynarodowego odbywała się w USD. Todd Conklin, wysoki urzędnik Departamentu Skarbu USA, powiedział:

Rosja jest gospodarką G20 opartą na pieniądzach fiducjarnych, a teraz rubel jest na rekordowo niskim poziomie… Rosja nie skupiła się na budowaniu torów potrzebnych do wspierania innowacji w zakresie kryptografii lub DeFi. Nie możesz przełączyć pstryczka z dnia na dzień i kierować gospodarką na poziomie G20 na kryptowalutach.

Todd Conklin

Zastępca Naliulliny Aleksiej Guznow dodał, że Bank Rosji prowadzi obecnie rozmowy w celu określenia, jakie organizacje wezmą udział w eksperymencie. Ponadto jak powinny wyglądać ich modele biznesowe i z jakich banków będą korzystać. Dodał, że na wczesnych etapach prawdopodobnie będą to firmy sponsorowane przez rząd.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze