Bitcoin wart miliardy ukrył w… paczce po cheetosach. Trafił do więzienia

Mężczyzna, który przechowywał skradziony Bitcoin o wartości miliardów dolarów w podziemnym sejfie i puszce po popcornie marki Cheetos, został skazany na rok i jeden dzień więzienia.

Napad (prawie) idealny

Według prokuratorów federalnych 32-letni James Zhong ukradł ponad 50 000 Bitcoinów z Silk Road. Rynku w tak zwanej „dark net”, której użytkownicy mogli kupić dosłownie wszystko, co nielegalne lub na granicy prawa. Od pornografii po narkotyki i inne zabronione przez prawo substancje psychoaktywne. 

Jej założyciel, Ross Ulbricht, w 2015 roku został skazany na dożywocie bez możliwości wcześniejszego opuszczenia więzienia. Zarzucono mu między innymi za handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy i hakowanie.

Zhong był w stanie ukraść Bitcoin z rynku, tworząc wiele kont i oszukując Silk Road. W rzeczywistości oficjalnie nigdy niczego tam nie kupował ani nie sprzedawał. Aby ukryć swoją tożsamość, działał jednocześnie przez dziewięć fake’owych profili. Później w krótkim odstępie czasu przeprowadził ponad 140 transakcji, których celem było oszukanie wewnętrznego systemu przetwarzania wypłat.

W 2012 roku James Zhong popełnił oszustwo elektroniczne, kradnąc 50 000 Bitcoinów z Silk Road i przez następne 10 lat udało mu się ukryć to, co zrobił i w jaki sposób zdobył swoją fortunę. Cyberprzestępcy powinni wziąć pod uwagę nasz przekaz. Będziemy podążać za pieniędzmi i pociągać do odpowiedzialności. Bez względu na to, jak wyrafinowany jest Twój plan i bez względu na to, jak długo to zajmie.

prokurator Damian Williams

Może Cię zainteresować: Dolar jak papier toaletowy? Kiyosaki ostrzega przed hiperinflacją

Bitcoin wart miliardy ukryty w puszce po popcornie

Wszystko to działo się w 2012 roku. Dopiero w listopadzie 2021 r. władze USA uzyskały nakaz przeszukania jego domu w Gainesville w stanie Georgia. Tam śledczy odzyskali ponad 50 000 Bitcoinów, podzielonych między „sejf pod ziemią i komputer jednopłytkowy, schowany pod kocami w puszce po popcornie przechowywanej w szafce w łazience”. 

Władze przejęły również ponad 660 000 dolarów w gotówce, a także sztabki srebra i złota W momencie odebrania zgromadzony Bitcoin wyceniano go na 3,4 miliarda dolarów.

Zdjęcie udostępnione przez departament pokazuje, że krypto puszka pierwotnie zawierała popcorn marki Cheetos w smakach flamin 'hot i cheddar. Według doniesień mediów, ta konkretna konfiguracja była dostępna wyłącznie w sieci Walmart w okresie świątecznym w 2020 roku.

Zanim został złapany, Zhong wydał 16 milionów dolarów na inwestycje w nieruchomości, luksusowe hotele, kluby nocne czy samochód marki Lamborghini.

Zobacz też:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze