Dolar jak papier toaletowy? Kiyosaki ostrzega przed hiperinflacją

Robert Kiyosaki – autor światowego bestsellera „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, podzielił się bardzo przygnębiającą wizją. Otwarcie ostrzega on przed upadkiem waluty, jaką jest dolar amerykański i hiperinflacją. Wyraził zaniepokojenie tym, że waluta może gwałtownie stracić na wartości i „stać się papierem toaletowym”.

Kiyosaki przewiduje hiperinflację

W „emergency podcast” – programie, który prowadził z gościem Andym Schectmanem, Kiyosaki wyjaśnił, że Stany Zjednoczone naruszyły podstawowe prawa monetarne, takie jak prawo Prawo Kopernika-Greshama. 

Ameryka przez ostatnie lata złamała wszystkie prawa dotyczące pieniądza, a świat mówi: mamy tego dość. Biliardy dolarów powrócą, a efektem tego będzie… hiperinflacja.

Robert Kiyosaki

Prawo Kopernika-Greshama, sformułowane w przedklasycznym okresie rozwoju myśli ekonomicznej, głosi, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu płatniczego pieniądz lepszy. Badania nad tym prawem prowadzone są w ramach historii myśli ekonomicznej, historii gospodarczej oraz ekonomii teoretycznej. Odkrycie tego prawa przypisuje się Mikołajowi Kopernikowi (traktat Monetae cudendae ratio, pol. Rozprawa o urządzeniu monety… z 1526) oraz Thomasowi Greshamowi.

Może Cię też zainteresować: Miliony dolarów na księżycu. Kto odnajdzie ukryty bitcoin?

Dolar jak papier toaletowy

Wymachując banknotem studolarowym Kiyosaki powiedział:

A ta rzecz, ten banknot, trafi do kosza. Stanie się równie bezwartościowy, co papier toaletowy, bo nadrukowali ich tak dużo.

Robert Kiyosaki

Schectman, jeden z gości w podcaście, podzielił obawy autora. Stwierdził, że w ciągu ostatnich kilku lat Stany Zjednoczone w ostatnich latach zrobiły więcej, by dokonać samodestrukcji, niż jakikolwiek największy wróg.

Co więcej, Kiyosaki wyraził też swoje zdanie na temat zatrzymania i postawienia zarzutów byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Donaldowi Trumpowi. Ten nie przyznał się do żadnego z 34 oskarżeń. Został pierwszym byłym prezydentem oskarżonym o działalność przestępczą.

Kiyosaki już wcześniej wydał wiele ostrzeżeń dotyczących potencjalnego upadku dolara amerykańskiego i jego statusu jako światowej waluty rezerwowej. Ostrzegł również, że może dojść do katastrofalnego niezwykle twardego lądowania, w wyniku którego nastąpi krach na rynkach akcji, obligacji i nieruchomości.

„Bogaty ojciec, biedny ojciec” to książka z 1997 roku, której współautorami są Kiyosaki i Sharon Lechter. Od ponad sześciu lat znajduje się na liście bestsellerów New York Timesa. W sumie sprzedano ponad 32 miliony egzemplarzy przetłumaczonych na 51 języków w ponad 109 krajach.

Zobacz również:

Komentarze