Ripple postawione pod ścianą. Wybrnie, czy SEC może powoli świętować zwycięstwo?

Spór sądowy między Ripple (XRP) a Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd to prawdziwa telenowela. Trwa już od dłuższego czasu, końca nie widać, ale jej poszczególne epizody budzą ogromne emocje i zainteresowanie. Co chwila któraś ze stron zdaje się zyskiwać przewagę, a nowe doniesienia są tematem licznych debat. Obserwatorzy konfliktu dostali właśnie nowy temat do dyskusji. Po skardze SEC sąd nakazał Ripple złożyć sprawozdanie finansowe. Jak ten ruch może wpłynąć na dalsze losy procesu?

Ripple musi przedstawić sprawozdania finansowe

Sarah Netburn, sędzia federalny, podpisała nakaz zezwalający amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na zażądanie od Ripple sprawozdań finansowych. W pozwie złożonym 5 lutego w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku sędzia Netburn uwzględniła wniosek SEC wymagający od Ripple przedstawienia sprawozdań finansowych za lata 2022–2023 oraz umów regulujących „sprzedaż instytucjonalną”. Może to być jedna z kluczowych kwestii, która pomoże ustalić to, czy XRP kwalifikuje się jako papier wartościowy.

Sędzia, komentując wniosek SEC powiedziała, że kimsja przedstawił przekonujące i wystarczające argumenty za tym, że informacje, o które wnioskuje, mogą mieć istotne znaczenie dla sprawy. Ponadto oceniono, że jeśli te dokumentu okażą się kluczowe dla rozprawy, to taka praktyka może stać się wskazówką i wyznacznikiem dla podobnych spraw. Firma na złożenie wskazanych sprawozdań ma czas do 12 lutego.

Zobacz też: Ekspert ocenia, że Bitcoin osiągnie 70 tys. USD do końca roku. Jego poprzednia prognoza się sprawdziła

Raz na wozie, raz pod wozem

Jeszcze niedawno społeczność skupiona wokół Ripple (XRP) była pełna optymizmu po tym, jak w lipcu 2023 r. sędzia Analisa Torres uznała, że XRP stanowi papier wartościowy jedynie w przypadku sprzedaży inwestorom instytucjonalnym. SEC zdecydowała się później oddalić pozew przeciwko dyrektorom Ripple, złożony w grudniu 2020 roku, ale nie przeciwko samej firmie. Wiadomość o tym, że XRP niekoniecznie jest papierem wartościowym, została przyjęta entuzjastycznie, co wpłynęło pozytywnie na kurs kryptowaluty.

Dziś rolę się odwracają, a piłka jest po stronie SEC. W piśmie z 19 stycznia zespół prawny Ripple argumentował, że wniosek komisji był przedwczesny. Ponadto zespół ocenił, że nie zawierał argumentów uzasadniających wydanie nakazu. Sędzia Netburn nie uznała tych uwag i wyznaczyła Ripple termin na 12 lutego na wykonanie nakazu udzielenia informacji. Rozpoczęcie procesu SEC przeciwko Ripple zaplanowano na kwiecień.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JK
Noble Member
JK(@jk)
16 dni temu

Tyle razy tu pisaliście że „sąd stwierdził że Ripple nie jest Security”, na co ja za każdym razem cierpliwie odpowiadałem, że: sędzia Analisa Torres uznała, że XRP stanowi papier wartościowy (…) w przypadku sprzedaży inwestorom instytucjonalnym”

Widzę, że w końcu się przebiłem z tym komunikatem, co widać w artykule.
No to zachęcony tym sukcesem – drugi komunikat:

„Nie można być w połowie w ciąży.” xD

Gary
Gary
16 dni temu
Odpowiedz do  JK

A przypadkiem to nie jest tak, że sędzia Analisa Torres uznała, że XRP w obrocie detalicznym nie wypełnia przesłanek traktowania go jako papier wartościowy natomiast wyrok nie odnosi się do sprzedaży tokenów inwestorom instytucjonalnym.

„Nie można na oko stwierdzić czy ktoś jest w ciąży 3 minuty po stosunku” 😉

JK
Noble Member
JK(@jk)
15 dni temu
Odpowiedz do  Gary

przypadkiem nie jest 🙂

3
0
Dodaj komentarzx