Republikańscy senatorowie apelują do rządu o zaprzestanie dyskryminacji kryptowalut w USA

Republikańscy senatorowie apelują o zaprzestanie dyskryminacji kryptowalut w USA

Czterech republikańskich senatorów ze Stanów Zjednoczonych, na czele z Billem Hagerty, napisało list do szefów federalnych agencji regulacyjnych bankowości, kwestionując ideologiczną motywację ostatnich ruchów regulacyjnych w odniesieniu do kryptowalut. Porównali politykę organów regulacyjnych z operacją Choke Point administracji Obamy.

Operacja Choke Point

Operacja Choke Point była inicjatywą Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych rozpoczętą w 2013 roku, w ramach której badano banki w Stanach Zjednoczonych i ich interesy z handlarzami broni palnej, pożyczkodawcami i innymi firmami, które narażone były na wysokie ryzyko występowania oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Ta operacja, ujawniona w artykule Wall Street Journal z sierpnia 2013 roku, została oficjalnie zakończona w sierpniu 2017, a FDIC rozstrzygnęła wiele spraw sądowych, obiecując Kongresowi dodatkowe szkolenie dla swoich kontrolerów i zaprzestanie wydawania „nieformalnych” i „ niepisanych sugestii” wobec banków.

Senatorowie wskazują na podobieństwo dyskryminacji kryptowalut przez obecną ekipę rządową w USA do operacji Choke Point prowadzonej przez administrację Obamy, która wykorzystywała przepisy przeciwko nieuprzywilejowanym branżom.

W swojej odezwie zwrócili się do przewodniczącego Rady Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, przewodniczącego Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) Marty’ego Gruenberga oraz pełniącego obowiązki Kontrolera Biura Kontroli Waluty (OCC) Michaela Hsu.

W liście z 9 marca napisano, że ich agencje wraz z Białym Domem wydały oświadczenia o wzmożonym nadzorze, który doprowadził do niefortunnych konsekwencji dla sektora kryptowalut, takich jak zamknięcie kont bankowych firm kryptograficznych i upadek banków obsługujących ten sektor gospodarki.

Senatorowie odnieśli się do wspólnego oświadczenia wydanego przez te agencje 3 stycznia, w którym stwierdzono:

„Emisja lub utrzymywanie jako głównych kryptoaktywów […] z dużym prawdopodobieństwem będzie niezgodne z bezpiecznymi i zdrowymi praktykami bankowymi”.

Ponadto wskazali na oświadczenie polityki Fed z lutego, które mówiło, odnosząc się konkretnie do kryptowalut, że:

„Dopuszczalność prawna jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym” dla działalności bankowej, oraz styczniową „mapę drogową” administracji Bidena, która wzywała agencje do „przyspieszenia egzekwowania przepisów w sektorze krypto”.

„To skoordynowane zachowanie niepokojąco przypomina operację Choke Point” – napisali senatorowie.

Przeczytaj także : Napięcia Rosja-USA mogą doprowadzić do zakazu eksportu uranu, powodując gwałtowny wzrost cen uranu – Amir Adnani

Podczas tej operacji „federalne organy regulacyjne wywarły presję na instytucje finansowe, aby odcięły usługi finansowe niektórym licencjonowanym, legalnie działającym branżom tylko dlatego, że niektórzy regulatorzy i decydenci nie faworyzowali tych branż”.

Dodali:

„Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni, że przesadne zachowanie organów nadzoru bankowego nieuchronnie przeniesie się na inne branże prawne”.

Senatorowie zadali nadzorcom finansowym szereg pytań. Zapytali, w jaki sposób ich zwiększony nadzór pomoże konsumentom, czy banki mogą w ogóle świadczyć usługi firmom kryptograficznym zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi oraz czy agencje planują wydać podobne wytyczne dla innych branż.

Swoim listem senatorowie włączają się do dyskusji w społeczności kryptograficznej dotyczącej dobrowolnej likwidacji Silvergate Bank. Ta rozmowa może się zaostrzyć wraz z zamknięciem przez FDIC Silicon Valley Bank.

Senatorowie Mike Crapo, Thom Tillis i Steve Daines byli współautorami listu. Hagerty przedstawił ustawę Digital Trading Clarity Act w Senacie w październiku. Ustawa ta zapewniłaby bezpieczną przystań dla giełd kryptowalut przed niektórymi działaniami egzekucyjnymi Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze