Rating Rosji obniżony z powodu braków w przepisach dotyczących kryptowalut
Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) obniżyła rating Rosji ze względu na niewystarczający nadzór nad kryptowalutami.
Obniżenie ratingu generuje obawy o zdolność kraju do nadzorowania i ograniczania podejrzanych transakcji w szybko rozwijającej się sferze finansów cyfrowych.
Strategia finansowa Rosji do poprawki
Ocena przeprowadzona przez FATF stawia Rosję na poziomie „częściowo zgodnym” w odniesieniu do jej metod monitorowania i zwalczania podejrzanych transakcji z udziałem aktywów wirtualnych. Obniżenie oceny przypisuje się przede wszystkim obowiązującej w tym kraju w 2020 r. zasadzie „O cyfrowych aktywach finansowych”.
Ustawa identyfikuje dostawców cyfrowych aktywów finansowych (DFA), ale nie określa podmiotów, które mogą działać jako dostawcy DFA i kryptowalut, pozostawiając w ten sposób lukę regulacyjną w nadzorze nad cyfrowymi walutami i aktywami. Ponadto istniejące rosyjskie przepisy dotyczące cyfrowych usług finansowych jedynie zakazują wykorzystywania walut cyfrowych do celów płatniczych przez obywateli. Zasady te nie oferują kompleksowych wytycznych ani systemów regulacji i nadzoru nad transakcjami kryptowalutowymi. Takie podejście doprowadziło do znacznego wzrostu nielegalnych transakcji z wykorzystaniem aktywów kryptograficznych.
W tym miejscu należy przypomnieć, że w 2019 roku FATF, międzyrządowy organ mający na celu ustanowienie globalnych standardów zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, przyznał Rosji najwyższy wynik zgodności. Decyzja organu o ograniczeniu uprawnień Rosji w 2022 r., w obliczu napięć geopolitycznych, dodatkowo skomplikowała pozycję tego kraju w międzynarodowej społeczności finansowej.
Zobacz też: Chiny na równi pochyłej. Produkcja spada, a nastroje nie poprawiają się
Problem narasta
Tymczasem liczba nielegalnych transakcji z wykorzystaniem aktywów kryptograficznych rośnie. Z najnowszych danych wynika, że od początku ubiegłego roku do listopada uległy one potrojeniu. To niepokojące informacje, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Rosja sugeruje utworzenie i wdrożenie systemu płatności w krajach BRICS, wykorzystującego cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) do obsługi rozliczeń handlowych.
Może Cię zainteresować: