Raport: bank JPMorgan Chase wytypował perełkę z branży wydobywczej Bitcoin. To ulubieniec BlackRock

W opublikowanym wczoraj szczegółowym raporcie badawczym giganta z branży bankowej i inwestycyjnej, JPMorgan Chase, przedstawiono bardzo ciekawą analizę branży wydobywczej Bitcoin, rzucając światło na najlepsze typy akcji w tym sektorze i omawiając wyzwania czekające na horyzoncie.

JPMorgan analizuje firmy wydobywające Bitcoin

Badania JPMorgan pojawiają się w kluczowym momencie dla branży wydobywającej kryptowaluty. Sektor żongluje właśnie nadziejami związanymi z oczekiwanym funduszem giełdowym z BTC jako aktywem bazowym (ETF) – potencjalnie katalizującego wzrost cen – oraz zbliżającym się wydarzeniem cyklicznego zmniejszenia nagród za blok Bitcoina o połowę w 2024 r.

Raport zatytułowany „Bitcoin Mining: Expanding Coverage”, koncentruje się na czterech głównych akcjach wydobywczych Bitcoin: CleanSpark Inc (NASDAQ: CLSK), Riot Platforms Inc (NASDAQ: RIOT), Cipher Mining Inc (NASDAQ: CIFR) i Marathon Digital Holdings Inc (NASDAQ: MARA). Wszystkie spółki notowane są na amerykańskim indeksie technologicznym NASDAQ.

fot. materiały banku

Gigant finansowy zauważył interesującą rozbieżność: łączna kapitalizacja rynkowa 14 największych amerykańskich firm wydobywczych Bitcoin jest znacznie większa niż całkowite prognozowane przychody branży w ciągu najbliższych czterech lat. Wskazuje to na potencjalne przeszacowanie i budzi wątpliwości co do trwałości tych wycen.

Co więcej, badania podkreślają rosnące obawy o centralizację w sektorze. Zaledwie 14 firm odpowiada obecnie za jedną czwartą globalnego hashrate Bitcoina, co jest trendem odbiegającym od fundamentalnej zasady decentralizacji najstarszej kryptowaluty sięgającej samego Satoshiego Nakamoto.

Zobacz też: Robaczki tratują słonie. Bardziej popularne niż te kryptowaluty drobnych inwestorów są tylko Bitcoin i Ethereum

Król może być tylko jeden

W szczególności raport przedstawia najlepsze typy zespołu analityków JPMorgan w sektorze górniczym. Zdecydowano się ukoronować firmę CleanSpark Inc (CLSK), którą lewiatan chwali za jej „równowagę skali, potencjał wzrostu, koszty energii i względną wartość”. Podczas gdy Marathon Digital Holdings (MARA) jest największym operatorem na rynku, spółka ta stoi przed wyzwaniami związanymi z wysokimi kosztami energii i niższymi marżami zysku. Riot Platforms (RIOT) i Cipher Mining (CIFR) tymczasem otrzymały zarówno plusy jak i minusy.

Współzałożyciel i dyrektor CleanSpark Inc, S. Matthew Schultz wyraził swoje zadowolenie raportem na platformie społecznościowej X (Twitter). Przyklasnął on w szczególności fragmentowi, w którym stwierdzono, że:

„Nie wszyscy górnicy są sobie równi. Firmy różnią się skalą, efektywnością operacyjną, dostępem do kapitału i perspektywami wzrostu. Uważamy, że CLSK, nasz najlepszy wybór, oferuje najlepszą równowagę między skalą, potencjałem wzrostu, kosztami energii i względną wartością. MARA jest największym operatorem, ale ma najwyższe koszty energii i najniższe marże. RIOT ma relatywnie niskie koszty energii i płynność oraz jest bliski ukończenia dużego obiektu, ale jest zdecydowanie najdroższą spółką w naszym portfelu. CIFR ma najniższe koszty energii, ale jest ograniczony wzrostem”.

Niezły początek poranka, gdy @jpmorgan pisze o Tobie! @CleanSpark_Inc #Bitcoin – cmoknął z zadowolenia Schultz.

BlackRock, największy na świecie fundusz zarządzający kapitałem wydaje się podzielać sentyment ekspertów banku, szczególnie w stosunku do spółki CleanSpark. BlackRock posiada już bowiem znaczne udziały w firmiei próżno sądzić, że złoty medalista w swoim segmencie poczynił takie kroki bez stosownego due diligence.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze