Pump & dump WEBD | Cena wzrosła o 164 842%, po czym spadła praktycznie do zera

10 169

Rynek kryptowalut przyjął wczoraj na swoje barki około 7,65 miliarda dolarów. W ciągu zaledwie 3 godzin, cena nikomu nieznanego altcoina poszybowała w górę o ponad 164 000%...

Pump & dump na rynku WebDollar (WEBD)

Cena jednostkowa tokena WebDollar (WEBD) wzrosła wczoraj pomiędzy godziną 11:00 a 14:00 naszego czasu z 0,0003711 USD do poziomu 0,6121 USD. Oznaczało to nieco ponad 164 842% wzrost wyceny rynkowej. Wzrostowi ceny towarzyszył jednak sukcesywny spadek wolumenu – z około 345,2 tys. do 318,94 tys.

Dokładna analiza tego, co działo sie w przedziale tych 3 godzin pokazuje interesującą sekwencję pump & dump i pozwala dokonać interesujących obserwacji.

Według danych zebranych przez CoinMarketCap.com, pierwszy skok ceny WEBD spowodował, że kapitalizacja rynkowa wzrosła z 1,84 mln USD o 11:54 do 1,5 mld USD o11: 59 GMT — to tylko trzy minuty.

Później, od 11:39, kapitalizacja rynkowa spadła do 5,12 mln USD, po czym – o godzinie 13:29 – nastąpił kolejny skok ceny do 9,5 mld USD.

W pewnym momencie WebDollar stał się 18 największym projektem kryptowalutowym pod względem kapitalizacji rynkowej, pokonując protokoły blockchain o zdecydowanie bardziej ugruntowanej pozycji na rynku, takie jak Stellar, VeChain i Tron.

pump and dump
kapitalizacja rynkowa WebDollar; źródło: CoinMarketCap

Nagle, szaleńcza zmienność dobiegła końca. Wycena rynkowa tokena spadła o ponad 99% w mniej niż dwie godziny po osiągnięciu 9,5 mld USD. Od 09:00 we wtorek było to 10,38 mln USD. WebDollar spadł tymczasem w rankingu CoinMarketCap z 18-stej na 873 pozycję.

Kwestia IndoEx

Poniedziałkowe price action WebDollar wykazało cechy pump & dump. Kapitalizacja rynkowa projektu poszybowała w górę i w dół o wiele miliardów dolarów, mimo że wolumen obrotu pozostał ograniczony do 400 000 dolarów. Bliższe przyjrzenie się danym poświadcza, że 99,23% jego aktywności tradingowej pochodziło z jednej giełdy o nazwie IndoEx.

pump and dump
poziom wolumenu WEBD na giełdach w czasie pump&dump; źródło: CoinMarketCap

IndoEx LTD jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii pod numerem 12029621. Mówi się, że giełdą kieruje osoba o nazwisku Collins Spencer, która pełni funkcję dyrektora generalnego i dyrektora finansowego. Grace North pełni obecnie funkcję dyrektora ds. technologii w IndoEx.

Próby, które w kontekście zlokalizowania dwóch dyrektorów na LinkedIn i Twitterze, podjęła redakcja Cointelegraph, nie przyniosła żadnych rezultatów. Tymczasem przegląd recenzji IndoEx przez jej poprzednich klientów pokazał nad wyraz szybko, że zarówno Spencera, jak i North mogą być fałszywymi tożsamościami.

„Spencer Collins (CEO/CFO), Grace North (CTO) to nieprawdziwe osoby […]”napisał Leo99 na forum Bitcoin BitcoinTalk.org. „Ciągle odkładają rozwiązywanie wszelkich problemów na przyszłość lub ignorują ​​wiadomości”.

Głębsze przyjrzenie się oficjalnym dokumentom IndoEx LTD w brytyjskim urzędzie rejestracyjnym wykazało, że w listopadzie 2020 r. otrzymała First Gazette Notice za nieudostępnianie szczegółów dotyczących swoich akcjonariuszy. Firma odpowiedziała organowi tylko jednym nazwiskiem – Collins Spencer – który ma posiadać 1200 udziałów, dając tym samym do zrozumienia, że ​​IndoEx jest działalnością, którą prowadzi jedna osoba.

Brytyjski rejestrator wycofał później zawiadomienie przeciwko IndoEx LTD. Niemniej jednak giełda nadal działa bez zgody brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA).

Powyższe śledztwo doprowadziło do trzech kluczowych wniosków:
  • pump & dump na WEBD pochodził z jednej giełdy zwanej IndoEx, działającej w ramach zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii podmiotu IndoEx LTD.
  • Collin Spencer, jedyny interesariusz w firmie, nie istnieje nigdzie w mediach społecznościowych.
  • Profil Linkedin firmy IndoEx informuje, że zatrudnia 10-50 pracowników, ale tylko trzech z nich korzysta z usług mediów społecznościowych zorientowanych na biznes. Wszystkie mają ukryte profile Linkedin i pochodzą z Indonezji, a nie z Wielkiej Brytanii.

Dotychczasowe dowody wskazują, że IndoEx odegrał kluczową rolę w samodzielnie przeprowadzonym pump & dump tokena WEBD.

źródło opracowania: link

Komentarze