Security Tokens w świetle prawa

Security Tokens zyskują na popularności i mają szansę stać się jednym z najważniejszych instrumentów służących pozyskiwaniu środków na rozwój przedsiębiorstw. Wyróżnia je odzwierciedlenie rzeczywistego kapitału takiego jak znane obligacje. Podczas gdy utility tokens nie mają ograniczeń co do ich emisji, security tokens podlegają wielu regulacjom w zależności od jurysdykcji i kategorii aktywów.

Security Tokens odgrywają coraz większą rolę na rynku kryptowalut ze względu na to, że zasoby, które reprezentują już istnieją w „rzeczywistym świecie”. Są więc swego rodzaju pomostem pomiędzy tradycyjnym światem finansów a technologią Blockchain. Otwierają drzwi do tego rynku podmiotom, które, zważywszy na niepewność projektów ICO a także brak odpowiednich regulacji, nie mogły sobie pozwolić na taką aktywność. Mowa o stabilnych i lepszych jakościowo inwestorach takich jak duże firmy o wysokim wzroście i międzynarodowym charakterze działalności.

Security Tokens wprowadzają pozyskiwanie funduszy na nowy, a przede wszystkim bezpieczniejszy poziom. Rozwiązują dotychczasowe problemy związane z płynnością przy papierowych aktywach. W tradycyjnych instytucjach finansowych zaangażowanych jest wielu pośredników, co zwiększa czas realizacji transakcji. Security tokens pozwalają na ich ominięcie, co znacznie przyspiesza procesy (np. wypłacanie dywidend) oraz zmniejsza opłaty (brak prowizji dla pośredników). To właśnie automatyzacja sprawia, że security tokens zyskują na sile, stając się atrakcyjną inwestycją.

Security Tokens w Europejskich regulacjach

Security Tokens podlegają pod dyrektywę MIFID II, której celem jest poprawa ochrony klientów korzystających z usług inwestycyjnych i zwiększenie przejrzystości funkcjonowania rynków finansowych. Należy mieć jednak na uwadze również wykonawcze przepisy krajowe. Poszukując kraju pod emisję security tokens, należy wybrać ten, który ma odpowiednie regulacje wraz z interpretacjami.

Jeżeli spółka chce dokonać publicznej emisji na terenie UE musi mieć prospekt emisyjny, zatwierdzony przez nadzór finansowy odpowiedniego kraju członkowskiego. W Estonii jest to Estonian Financial Supervision Authority (EFSA), na Malcie – Malta Financial Services Authority (MFSA). Co ciekawe, w lipcu 2019 roku mają wejść w życie nowe regulacje europejskie dotyczące prospektu emisyjnego. Coraz częściej słyszymy głosy z branży, że pozwolą one na jeszcze łatwiejszą tokenizację papierów wartościowych.

Malta

Kreująca się na „Blockchain Island” Malta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jest jednym z nielicznych państw, które ma uregulowaną działalność podmiotów na rynku kryptowalutowym.

W kontekście regulacji tokenów warto przyjrzeć się maltańskiej ustawie o Wirtualnych Aktywach Finansowych z 2018 r. (VFA). Określa ona szczegółowe ramy legislacyjne dla emisji tokenów, giełd kryptowalutowych i innych powiązanych usług związanych z VFA. Zawarte w tej ustawie przepisy nie wkładają wszystkich wirtualnych aktywów do jednego koszyka, ale dzielą je na cztery różne kategorie, w zależności od określonych cech, które dotyczą. Celem tej ustawy jest zapewnienie jasności i klarowności zwłaszcza w odniesieniu do statusu tokenów jako inwestycji, aktywów oraz walut.

Jeżeli token należy do kategorii „security”, co zostaje ustalone w trakcie Financial Instrument Test, to emisja podlega pod prawo instrumentów finansowych. Powoduje to, że koszty i czas przygotowania emisji security tokens są porównywalne z Initial Public Offering, a więc wejściem na giełdę tradycyjną.

Estonia

Estonia po raz kolejny pokazuje jasną interpretację przepisów dotyczących rynku kryptowalut. Koszt przeprowadzenia STO w Estonii jest znacznie mniejszy niż na Malcie, a co za tym idzie – bardziej dostępne dla przedsiębiorców zainteresowanych takim finansowaniem. Estoński Security Market Act przewiduje kilka wyjątków, które pozwalają uniknąć konieczności rejestracji prospektu w EFSA. Na przykład wtedy, kiedy wielkość emisji nie przekracza 2,5 miliona euro w ciągu roku lub gdy oferta kierowana jest do mniej niż 150 inwestorów. Szybkość estońskiej e-administracji można zauważyć również na etapie akceptacji prospektu przez EFSA, który wynosi do 10 dni roboczych. Jest to szczególnie istotne dla emitentów, którym zależy na czasie. O tym, jak dokładnie wygląda rejestracja STO w Estonii, pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule dostępnym tutaj.

Materiał został opracowany we współpracy z partnerem Thompson&Stein

Thompson&Stein to międzynarodowa kancelaria prawnicza specjalizująca się w doradztwie prawnym i podatkowym. Działalność firmy obejmuje m.in. pomoc w uzyskaniu licencji na obrót kryptowalutami i doradztwo przy STO/ICO.

Thompson&Stein

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.