Podatki od kryptowalut: KAS żąda informacji z giełd

Podatki od kryptowalut zbliżają się…

Moment, który był przez niektórych przewidywany stał się faktem. Od paru dni dochodzą informacje o wysłaniu do giełd kryptowalut żądania z Krajowej Administracji Skarbowej, żeby udostępnić informacje o transakcjach kryptowalutowych na danej giełdzie. Cała sprawa może mieć powiązanie z kwestią niedawno uchwalonej ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Jak jednak zauważył dr Sławomir Mentzen, mogą one nie mieć uzasadnienia, ponieważ dane żądane pochodzą z okresu od początku roku 2016 do roku 2017, a wtedy takie obowiązki prawne nie istniały:

Czy giełda ma obowiązek posiadania spisu klientów? Nie. Na ten przykład kino nie wie komu wyświetla film a piekarz nie wie komu sprzedaje bułki.

Czy giełda ma obowiązek posiadania rejestru transakcji swoich klientów? Też nie. Giełda jedynie umożliwia zawieranie transakcji swoim klientom. Można porównać ją do centrum handlowego albo bazaru, gdzie dochodzi do najróżniejszych transakcji. Giełda nie musi wiedzieć kto komu i co sprzedał. A jeżeli wie, to może a nawet powinna takie informacje usuwać.

Podobnie giełda nie ma obowiązku przechowywania historii wpłat i wypłat swoich klientów. Mówię o transakcjach kryptowalutowych, transakcje za pomocą kont bankowych oczywiście są przechowywane. Giełdy nie miały też obowiązku weryfikowania swoich klientów. A jeżeli już ich zweryfikowały, to nie miały obowiązku przechowywania tych danych. Nie bez powodu w giełdy kryptowalut zostały dodane teraz do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

W swoim wpisie na Facebooku Mentzen dołączył również skan pisma jakie KAS wystosowało do BTCDuke:

źródło: Facebook.com

Mentzen wypunktował też wiele innych rzeczy – link do wypowiedzi. Oto lista informacji, o które zabiega KAS w dokumencie:

  • Dane osobowe użytkowników
  • Dane mailowe, nr rachunków bankowych, dane użytkowników niezweryfikowanych
  • Informacji odnośnie historii wymiany kryptowalut, zasileń rachunków
  • Wskazanie użytkowników, którzy wykonywali wypłaty z bankomatów bez użycia kart, z podaniem dat transakcji
  • Określenie adresów użytkowników wraz z ich oznaczeniem
  • Adresu kryptowalutowego giełdy
  • Zestawienie transakcji w powiązaniu z adresami użytkowników giełdy oraz adresami odbiorcy jak i nadawcy danej transakcji

Wszystkie działania jak można się dowiedzieć z dokumentu powinny zostać wykonane w przeciągu 7 dni i są związane z „działaniami analitycznymi, prognostycznymi i badawczymi”

Co na to giełdy?

Pierwszą informację o potencjalnych pismach do giełd kryptowalutowych czy kantorów przekazało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin. Niektóre giełdy jak Bitmarket.pl nie otrzymały jeszcze żadnego pisma w tej sprawie, mówiąc jednocześnie o rozliczaniu się z fiskusem, współpracy z organami a także doradcy podatkowemu, który może udzielić porad w kwestii rozliczenia podatków od kryptowalut itp. Wystosowaliśmy zapytania do przedstawicieli największych polskich giełd kryptowalut, a także do samej Krajowej Administracji Skarbowej. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi opublikujemy je na łamach naszego portalu.

Komunikat giełdy Bitmarket.pl:

W związku z informacją podaną przez Polskie Stowarzyszenie Bitcoin, na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnego pisma od KAS. Jeżeli takie przyjdzie będziemy je analizować wraz z prawnikami przed podjęciem jakichkolwiek dalszych działań. Nie chcemy obecnie spekulować jakie informacje i w jakiej formie miałyby zostać dostarczone. Zawsze dbamy o dobro naszych klientów i do tej pory współpracowaliśmy z różnymi organami w poszczególnych przypadkach. Uprzejmie przypominamy, że we własnym zakresie należy się rozliczyć z dochodów uzyskanych z obrotu kryptowalutami zgodnie z informacjami, które każda osoba może indywidualnie uzyskać od doradcy podatkowego – ponieważ każdy przypadek może być inny nie ma obecnie jednej, oficjalnej metody na rozliczanie się z obrotu kryptowalutami.

Komunikat InPay.pl:

Niestety pozostałe giełdy się widzę nie chwalą, a szkoda, ale każda w ostatnim czasie w tym również my otrzymaliśmy wezwanie do wydania całej bazy danych transakcji, kont i adresów BTC. Jest to działanie zgodnie z planem zatwierdzonym na najwyższym szczeblu w kraju. Uważam, że powinniście wiedzieć.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

A jakie inne przedsięwzięcia planuje Ministerstwo Finansów? Okazuje się, że planowane jest utworzenie specjalnego departamentu dotyczącego rozliczeń z kryptowalut. Jak powiedział przedstawiciel resortu dla portalu wSensie.pl:

„Mając na uwadze charakter obrotu kryptowalutami istnieje duże ryzyko uchylania się podatników od deklarowania dochodów związanych z obrotem kryptowalutami”

Dla portalu RMF24.pl natomiast przekazano następujące stanowisko MF:

„Ministerstwo Finansów planuje powołanie nowego Departamentu Analiz Ekonomicznych, który skupi wszystkie dotychczasowe kompetencje innych departamentów w zakresie analiz, i który będzie dedykowany do pogłębionej analizy m.in. w zakresie wywiązywania się z obowiązku podatkowego podmiotów dokonujących transakcji w kryptowalutach i osiągających zyski z tego tytułu. Główne działania wykrywcze będą prowadzone centralnie przy wykorzystaniu najlepszych specjalistów w tej branży i przy użyciu posiadanych narzędzi stosujących pogłębioną analitykę. W celu wypracowania optymalnego modelu procesu analitycznego organy KAS  ściśle współpracują i wykorzystują  informacje z innych organów zajmujących się problematyką kryptowalut, a także informacje sygnalne z administracji innych państw UE”

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze