Kryptowaluty w Egipcie nie dla banków – komunikat CBE

Central Bank of Egypt, czyli tamtejszy bank centralny, ucina spekulacje dotyczące możliwości zajmowania się przez banki kryptowalutami. Powstał zatem ciekawy – choć raczej nikogo nie zaskakujący – kontrast pomiędzy Egiptem, a Szwajcarią.

Jeszcze pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy, iż Szwajcarski Organ Nadzoru Finansowego udzielił pozwolenia Falcon Private Bank na oferowanie usług zarządzania kryptowalutami. Tym samym Szwajcaria pozostaje liderem jeżeli chodzi o tak innowacyjne posunięcia jak możliwość zakupu i sprzedawania Bitcoinów bezpośrednio z poziomu zwykłego konta bankowego (choć nie do końca zwykłego, gdyż trzeba posiadać przynajmniej 2 miliony franków szwajcarskich, aby stać się klientem banku – szczegóły tutaj).

Tymczasem Gamal Negm, przedstawiciel CBE, w wywiadzie dla lokalnej gazety Amwal Al Ghad przyjmuje zgoła odmienne stanowisko wobec pogłosek, które mówią o zezwoleniu na obrót cyfrowym pieniądzem przez banki. Stanowczo zaprzecza jakoby bank centralny miał pozwolić na zajmowanie się kryptowalutami przez zwykłe banki. Podkreśla, iż mogą one zajmować się jedynie oficjalnymi walutami.

Dla stabilności systemu bankowego Egiptu banki zajmują się jedynie oficjalnymi walutami. Nigdy zaś nie będą używać wirtualnych walut

– stwierdził Negm

Informacja ta zapewne nie jest dużym zaskoczeniem wziąwszy pod uwagę różnorodność Szwajcarii i Egiptu, zwłaszcza w kwestiach finansowych. Pierwszy kraj uchodzi za lidera innowacyjności, a drugi… cóż najdelikatniej mówiąc liderem nie jest. Jest to jednak kolejna istotna informacja jeżeli chodzi o kryptowaluty na Bliskim Wschodzie. Obrót nimi jest bowiem dozwolony w Egipcie jednak z podejścia tamtejszych władz można wnioskować, iż nie zanosi się na szersze i przyjaźniejsze działania wobec Bitcoina czy kryptowalut. Tego typu działania podejmowane są w Pakistanie przez ONZ. O raportach z dystrybucji kapitału poprzez blockchain Ethereum informowaliśmy tutaj. Z kolei Autonomia Palestyńska zamierza wprowadzić własną kryptowalutę (szczegóły można znaleźć tutaj). W świetle tych doniesień można dostrzec, iż tamtejsze władze nie są zainteresowane tematyką kryptowalut i dążą do zachowania status quo.

 

MW.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.