Bitcoin jako usługa w szwajcarskim banku

Grupa Falcon dodała do swojej oferty usługę zarządzania Bitcoinami bezpośrednio z poziomu zwykłego konta. Kupno i sprzedaż Bitcoinów będzie odbywać się we współpracy z brokerem Bitcoin Suisse AG. Oprócz tego bank uruchomił automat ATM Bitcoin w swojej siedzibie w Zurychu.

Bank Falcon poinformował, iż Szwajcarski Organ Nadzoru Finansowego udzielił pozwolenia na zarządzanie kapitałem opartym o technologię blockchain wykorzystywaną w Bitcoinie oraz innych kryptowalutach. Starania w tym zakresie rozpoczęły się jeszcze w styczniu, choć wniosek złożono dopiero pod koniec czerwca.

szwajcaria bitcoin

Arthur Vayloyan, dyrektor ds. produktów i usług Falcon, w wywiadzie dla CNBC stwierdził, iż „jest to nowy rozdział dla sposobu w jaki wymieniamy pieniądze”. Jest przekonany, że bank Falcon jako partner dla nowych usług finansowych musi stać się częścią nowej strategii:

Jesteśmy dumni z bycia pierwszym prywatnym bankiem w Szwajcarii, który zdecydował się na wprowadzenie usługi zarządzania kapitałem blockchain dla swoich klientów. Falcon jest przekonany, że nadszedł właściwy czas by wkroczyć na ten powstający rynek. Jest również przekonaniem naszej firmy, iż nowy produkt całkowicie spełni przyszłe oczekiwania klientów.

Bankomat Bitcoin dostępny jest dla wszystkich klientów banku, jednak nie tak łatwo nim zostać. Jako bank prywatny Falcon wprowadził pewne limity – należy posiadać minimum 2 miliony franków szwajcarskich. Bank rozważa jednak obsługę klientów z mniejszym kapitałem jeżeli zainteresowanie bankomatem będzie duże.

bitcoin szwajcaria
Żródło: Falcon Private Bank

Choć środowisko bankowe postrzegane jest raczej jako sceptyczne co do samych kryptowalut to jednak Szwajcaria jest pod tym względem inna. Jako kraj słynący z bycia pionierem w dziedzinie nowych rozwiązań finansowych i praktyk bankowych jest przyjazna kryptowalutom. Jeszcze wczoraj Szwajcarska Rada Federalna ujawniła, iż zmierza w kierunku jednoznacznego wyznaczenia prawnych ram funkcjonowania kryptowalut – podobnie jak miało to miejsce w Japonii. Z kolei Szwajcarski kanton Zug już został okrzyknięty „Doliną Kryptowalutową” m.in. ze względu na liczbę biznesów związanych z cyfrowalutami, które są tam ulokowane.

MW.

Komentarze