Czy Hong Kong zaakceptuje Bitcoina?

Możliwe, że Hong Kong zaakceptuje Bitcoina jako oficjalną cyfrową walutę bądź sam zacznie wydawać własne krypto-RMB.

Rada ds. Rozwoju Usług Finansowych (FSDC) chce, aby Hong Kong przygotował się na cyfrowe waluty. W dokumencie o nazwie “Hong Kong – Budowanie zaufania przy użyciu technologii rozproszonego rejestru” jest poniższa informacja.

„Należy upewnić się, że system finansowy w Hongkongu oraz ramy legislacyjne i regulacyjne są ukierunkowane na wykorzystanie prawdopodobnej emisji cyfrowych RMB przez chińskie władze kontynentalne”.

Co na to eksperci?

Zapytani o to przez Coinidol eksperci zgodnie odpowiedzieli, że Chiny mają konserwatywne podejście do kryptowalut i jeśli przyjmują jakieś zmiany to robią to powoli. Jest to więc “Możliwe, ale mało prawdopodobne”

Leonhard Weese, ekspert ds. Bitcoina i bezpieczeństwa informacji, mentor  SuperCharger Fintech Accelerator z siedzibą w Hong Kongu i były dyrektor regionalny MonetaGo,  powiedział:

„W mojej ocenie Hong Kong nie będzie liderem w tym obszarze. Nasz system regulacji szczyci się przewidywalnością i stabilnością, co oznacza, że zmiany (pozytywne i negatywne) zachodzą bardzo powoli. Hongkong będzie klasyfikował Bitcoina jako „wirtualny towar” przez wiele następnych lat i rozpatrzy to ponownie, ale zrobi to po USA, Wielkiej Brytanii i Europie. „

Jacky Lee, mieszkający w Hong Kongu i były Front-End Web Developer w firmie ANX INTERNATIONAL, która pomaga firmom i instytucjom wykorzystywać zalety Blockchain, podziela tę opinię:

„Nie rozumiem, jak Hongkong może oficjalnie popierać wszelkiego rodzaju kwestie kryptologiczne, dopóki Chiny nie rozwiązują kwestii swoich funduszy FIAT opuszczających granice poprzez kryptowaluty. Sposób prowadzenia działalności Blockchain w Hongkongu, w dużej mierze zależy od faktu, że Hong Kong nie przyjął żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie kryptowalut. Weźmy na przykład BitGame Labs, firmę próbującą zalegalizować hazard niepełnoletnich w e-sporcie za pomocą kryptowalut. Ten typ działalności istnieje, ponieważ działa w szarej strefie, m.in przez brak regulacji. Jeśli rząd byłby zmuszony do podjęcia natychmiastowej decyzji co do kryptowalut to prawdopodobnie byłaby negatywna, ponieważ odpowiadamy Chinom.”

Inni uważają, że Hong Kong zaakceptuje Bitcoina.

Pomimo problemów jakie napotykają Chiny i Hong Kong, niektórzy z ekspertów uważają, że jest szansa na zmianę.

Hans Lombardo, współzałożyciel Chain of Things uważa, że

„Mimo wszystkich problemów, chiński rząd aktywnie bada technologię Blockchain i możliwość stworzenia krajowej scentralizowanej waluty cyfrowej”

“Rozwój Chin w obu tych obszarach to już zdecydowanie rzeczywistość. Dlatego władze Hong Kongu nadrabiają zaległości aby Specjalny Region Administracyjny mógł odgrywać rolę w narodowym rozwoju kryptowalut i technologii Blockchain dla rozproszonych aplikacji. Ponadto mają nadzieję dogonić w tych dziedzinach rozwoju inne rynki takie jak Singapur, Japonia, Korea, Tajwan. “

Aurélien Menant, założyciel i CEO Gatecoin – giełdy Bitcoin i Ethereum, również pokłada nadzieję w stworzenie cyfrowej waluty Hong Kongu.

“HKMA ogłosiło niedawno, że tworzą prototyp cyfrowej waluty dla płatności B2B i rozliczania papierów wartościowych a wnioski z badań zostaną opublikowane pod koniec roku. Jednak pozostaje niewiadomą czy HKMA rozważa rozwój tamtejszego dolara (HKD) powiązanego z kryptowalutą aby zastąpić gotówkę i ułatwić bezpieczniejsze zakupy detaliczne wraz z płatnościami P2P. Chiński bank centralny ogłosił już zamiar przekształcenia Chin w społeczeństwo bezgotówkowe. Ze względu na skalę w Chinach kontynentalnych trudno jest powtórzyć taką inicjatywę w Hong Kongu, który mimo bycia światowym centrum finansowym, utrzymuje bardzo konserwatywne podejście do innowacyjnych technologii finansowych.“

Konserwatywne podejście władz staje na przeszkodzie.

Z drugiej strony, przyznaje, że kraj napotyka trudności w związku z konserwatywnym podejściem do kryptowalut:

“HKMA utrzymuje bardzo konserwatywne podejście do Bitcoina i kryptowalut, odkąd kilka lat temu stali się świadomi tej technologii, więc jest to bardzo mało prawdopodobne, że HKMA opracuje reguły aby przystosować giełdy Bitcoin na swoim terenie, tak jak Agencja Usług Finansowych (FSA) zrobiła to w Japonii. Być może Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów (SFC) podejmie decyzję o uregulowaniu pewnych aspektów handlu Bitcoinem, takich jak produkty pochodne, ale dotychczas nie wspominano o jej zamiarach. Jeśli Chiny Kontynentalne stworzą cyfrowe RMB, firmy z Hong Kongu będą zmuszone do zaakceptowania nowej kryptowaluty, biorąc pod uwagę, że ich terytorium jest częścią Chin i ich kanałem wyjściowym. Cyfrowy RMB pobudziłby szybszy rozwój w pełni cyfrowego HKD, dzięki czemu Chiński Bank Centralny byłby bliżej celu doprowadzenia do bezgotówkowego społeczeństwa w całej Republice Ludowej.”

Inny ekspert, Sopheap Lao, twórca opartej na Blockchainie technologii XNotes, założycielka i CEO XNotes Alliance and Phileas Investment Limited, firmy crowdfundingowej, wydaje się podzielać tę opinię. Powiedziała Coinidol:  

“Rzad HK jest znany z bycia bardzo konserwatywnym i bardziej podąża za innymi niż przewodzi, chociaż wiadomo, że opiera się na polityce wolnorynkowej. Jeśli chodzi o oficjalne uznanie Bitcoina jako waluty, HK z pewnością podąży za Chinami kontynentalnymi. Jednakże nie uważam, żeby Bitcoin czy jakakolwiek wirtualna waluta została kiedykolwiek zakazana w HK. Digitalizacja RMB jest obecnie częścią procesu internacjonalizacji RMB. Widzę to głównie jako narzędzie polityczne do ujednolicenia polityki pieniężnej w Hong Kongu, Makau a nawet na Tajwanie. Tutaj również HK po prostu będzie podążał za resztą.“

Są też zdecydowane głosy, że w HK to się nie uda.

Niektórzy eksperci wyrażają całkiem radykalne opinię o Hong Kongu i kryptowalutach. Jeden z ekspertów na rynku kryptowalut, który zażyczył sobie być anonimowym powiedział Coinidol:

“Zaufaj mi, pracowałem przy regulacjach w HK, władze są zbyt głupie aby zaakceptować kryptowaluty”

Jednak inny ekspert, współzałożyciel znajdującej się w HK, niezależnej firmy zajmującej się handlem walutami, specjalizującej się w handlu o wysokiej częstotliwości i wolumenem rzędu 200 000 BTC średnio co miesiąc na ponad 40 giełdach z całego świata i były Software Engineer UBS Investment Bank, który nie chciał aby zamieszczać jego nazwisko, wydaje się być mniej sceptyczny co do rządu HK, chociaż przyznaję że zdecydowanie spotyka się on z pewnymi problemami:

“Myślę, że nie będzie <<państwowej kryptowaluty HK>> tak dług jak Chiny rządzą Hong Kongiem. Z przyczyn politycznych sądzę, że HK będzie musiał dzielić “oficjalna państwowa kryptowalute” z Chinami, jeśli taka by istniała.”

Uważa on również, że rząd nie zaakceptuje Bitcoina jako oficjalnej wirtualnej waluty tak jak Japonia, dodając:

“Nie dla BTC w najbliższym terminie. Ludzie z HK są generalnie konserwatywni w ich inwestycjach. Opinia publiczna i media w HK wciąż uważają BTC jako ryzykowny i służący tylko do prania pieniędzy czy opłacania ransomware. Brak momentu, który sprawiłby że rząd HK rozważyłby uznanie go <>. Biorąc pod uwagę wiedzę rządu i rady ustawodawczej o IT i najnowszych technologiach, nie sądzę, by w najbliższym czasie mogło się to wydarzyć.”

Źródło: Coinidol.com “Hong-Kong to Accept Bitcoin or Issue Its Own Digital Currency RMB”

Komentarze