Bitcoin w amerykańskim kongresie

Organizacja Coin Center zaprezentowała w Kongresie Stanów Zjednoczonych jak działa i czym tak w zasadzie jest Bitcoin. Konsultacje w tej sprawie odbywają się z powodu obaw kongresmenów dotyczących coraz większej popularności kryptowalut i miningu.

Coin Center jest organizacją nonprofit skupiającą m.in. prawników. Prezentacja odbyła się 29 czerwca przed Komisją ds. Terroryzmu i Nielegalnych Finansów, która jest częścią szerszego Komitetu ds. Usług Finansowych. Wg cointelegraph.com Kongres zainteresował się tematem kryptowalut ze względu na rosnącą ich popularność i wzmożoną w związku z tym nielegalną aktywność (m.in. pranie brudnych pieniędzy). Kongresmeni obawiają się, iż kryptowaluty mogą być w szerszym stopniu wykorzystywane do działań terrorystycznych.

Brito oraz Valkenburgh podczas wystąpienia. Nagrania z wystapień można znaleźć tutaj i tutaj.

Coin Center zaś stara się niejako bronić kryptowalut przed przyklejeniem im metki „złych”. Dyrektor CC Jerry Brito był głównym sprawozdawcą. Podkreślał, iż technologie blockchain oraz kryptowaluty należy traktować podobnie jak Internet przed masową adaptacją. Niosą ze sobą szereg możliwości, ale to w dużej mierze od ludzi zależy w jaki sposób zostaną wykorzystywane, a więc to nie sama technologia czy idea jest zła. Brito uważa, iż obawy Kongresu wynikają z tego, że nie zostały wydane odpowiednie regulacje dotyczące kwestii obrotu kryptowalutami. Ponadto wskazuje, że kluczowe jest tutaj także zrozumienie idei cyfrowego pieniądza co wiąże się z kolei z edukacją w tym zakresie.

Hasło przewodnie prezentacji – Wirtualne waluty: Finansowa innowacja i jej implikacje dla bezpieczeństwa narodowego

Coin Center wskazało zarówno korzyści z używania kryptowalut jak i minusy. Prezentacja ta miała jednak charakter konsultacji zatem wciąż ciężko stwierdzić jakie stanowisko wobec regulacji dotyczących Bitcoina i innych walut zajmie Kongres. Jednakże patrząc na przykład Indii, Japonii czy Australii należy być optymistycznym, bowiem kraje owe wprowadziły pozytywne dla kryptowalut regulacje.

 

MW.

Komentarze