Bitcoin zostanie zalegalizowany w Indiach?

CNBC India donosi, że Indyjski rząd zmierza do uregulowania prawnej sytuacji Bitcoina i innych kryptowalut. Przyznanie statusu prawnego będzie oznaczało legalizację cyfrowego pieniądza, ale też i obowiązek podatkowy. Przeciwnicy legalizacji domagają się jednak zakazania kryptowalut w Indiach.

O sytuacji związanej z Bitcoinem w Indiach pisaliśmy już w zeszłym miesiącu, kiedy to jeden z polityków podniósł ten temat w parlamencie. Brak regulacji bowiem pozwalał działać oszustom, narażając na straty wielu użytkowników. Apel polityka odniósł skutek – Indyjski rząd powołał w minionym tygodniu odpowiednią komisję, która miała zająć się przygotowaniem ram prawnych dla użycia kryptowalut.

Komisja ta została powołana przez tamtejsze Ministerstwo Finansów, nadzorowana zaś jest przez Departament ds. Ekonomicznych, będący częścią w/w Ministerstwa. W komisji oprócz przedstawicieli władz zasiadają również przedstawiciele Banku Rezerw Indii, czyli banku centralnego. Zadaniem komisji jest przede wszystkim zebranie informacji dotyczących kształtu regulacji w innych krajach i dostosowanie ich do potrzeb Indii. Raport podsumowujący powinien ujrzeć światło dzienne za około trzy miesiące.

Wg raportu CNBC prace komisji posuwają się do przodu. Co więcej, po wstępnych ustaleniach komisja nastawiona jest na zalegalizowanie kryptowalut, nie zaś zakazanie jak mówiły różne pogłoski:

Wirtualne waluty nie mają żadnych uregulowań prawnych, zatem każda transakcja dokonana za ich pomocą nie ma prawnego ugruntowania. Z tego powodu muszą ukazać się odpowiednie akty prawne i ustawy krystalizujące sytuację kryptowalut. Pojawią się też wytyczne Banku Centralnego Indii dotyczące procesów weryfikacji klienta jak i objaśnienia dotyczące samego ryzyka związanego z inwestowaniem w Bitcoina.

– powiedział Lakshman Roy z CNBC

Dodaje, że większość osób jest świadoma konieczności wprowadzenia regulacji, lecz nie ma konsensusu co do tego czy powinien być zakazany czy zalegalizowany. Twierdzi jednak, że zakaz jest mało prawdopodobny, gdyż mimo wszystko większość członków komisji jest za legalizacją kryptowalut jako środka płatności – tak jak miało to niedawno miejsce w przypadku Japonii.

 

MW.

Komentarze