Podatek od kryptowalut. Kto unika płacenia?

Szwedzka firma podatkowa Divly opublikowała interesujący raport, w którym szacuje, że tylko 0,53%, spośród wszystkich inwestujących w kryptowaluty, zapłaciło podatek od swoich kryptowalut w 2022 r. Jednak część ekspertów podatkowych podaje w wątpliwość liczby i zastosowaną w raporcie metodologię. Które kraje są w czołówce, a gdzie inwestorzy unikają płacenia podatków od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut fikcją?

Przeprowadzone przez szwedzką firmę podatkowo badanie dowodzi, że 99,5% osób na całym świecie, które inwestują w kryptowaluty, nie płaciło podatków w 2022 roku. Według badania najwyższy odsetek płacących podatki od transakcji kryptograficznych jest w Finlandii i Australii. Stany Zjednoczone zajęły w tym zestawieniu 10. miejsce. Opublikowany 5 kwietnia raport Divly przedstawił wyniki, które uzyskano po przeanalizowaniu związku między liczbą osób, które zadeklarowały w swoich zeznaniach podatkowych handel kryptowalutami, a liczbą wyszukiwań słów kluczowych związanych z podatkami kryptograficznymi w różnych krajach. W swoich obliczeniach Divly uwzględniła również liczbę posiadaczy kryptowalut w każdym kraju. Źródłem danych na ten temat był raport Global Cryptocurrency Report, sporządzony przez firmę Statista. Eksperci wskazują, że raport powstał w oparciu o błędną metodologię, ponieważ nie każdy, kto płaci podatki, szuka informacji związanych z podatkami kryptograficznymi w Internecie.

Zobacz też: Elon Musk zdetronizowany! Jest nowy lider

Kto płaci, a kto nie?

Z raportu wynika, że mniej niż 1% inwestorów kryptowalutowych na całym świecie płaci podatek od tej działalności. Wobec czego jakiekolwiek rankingu wydają się tu bez znaczenia. Przyjrzyjmy się jednak jak wypadły poszczególne nacje w cytowanym raporcie. Raport szacuje, że Finlandia ma najwyższy odsetek inwestorów kryptowalutowych, którzy zapłacili wymagane podatki od kryptowalut w 2022 r. (4,09%). Tuż za nią jest Australia z wynikiem 3,65%. Stany Zjednoczone zajęły w tym rankingu 10 miejsce. Według szacunków 1,62% posiadaczy kryptowalut płaci tam podatki. Indie, Indonezja i Filipiny miały najniższe wskaźniki płacących podatki inwestorów kryptowalutowych, odpowiednio na poziomie zaledwie 0,07%, 0,04% i 0,03%.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze