Plaga fałszerstw na kanadyjskim rynku kryptowalut. Regulator publikuję listę ostrzegawczą

Za sprawą ostatnich wydarzeń na amerykańskim rynku kryptowalut, rozgorzała dyskusja o zasadności prawnych regulacji dla branży. Aktualne zamieszanie w Kanadzie daje argument zwolennikom uregulowania rynku. Tamtejszy regulator ostrzega użytkowników przed podmiotami, które legitymują się fałszywymi certyfikatami.

Regulator w Kanadzie ostrzega przed oszustami

Kanadyjska Administrator Papierów Wartościowych (CSA) wysłał poważne ostrzeżenie do rodzimych użytkowników kryptowalut. W komunikacie z 20 czerwca regulator poinformował, że na rynku działa spora grupa platform kryptograficznych, które oszukują użytkowników. Podmioty te deklarują, że posiadają certyfikat legalności i ich działalność została zatwierdzona przez organy regulacyjne. Okazuje się, że w rzeczywistości są to sfałszowane dokumenty. W oświadczeniu regulatora można przeczytać, że strony internetowe oszustów wydają się na pierwszy rzut oka wiarygodne. Zawierają sfingowane informacje, zapewniające o rozpatrywaniu reklamacji, rozstrzyganiu sporów i zadośćuczynieniu poszkodowanym inwestorom. CSA zwraca również uwagę, że podejrzenia powinny wzbudzić typowe dla fałszywych stron znaki, takie jak np. błędy w pisowni i gramatyce, niezgrabna składnia czy niechlujny styl. Wśród organów i podmiotów, których certyfikaty były fałszowane znalazły się między innymi Financial Standard Commission Canada, Financial Commission/Finacom PLC Ltd. oraz stowarzyszony z nią podmiot, Blockchain Association.

Zobacz też: Nowy gracz na giełdzie. To znana polska marka. Będzie sukces?

Lista ostrzegawcza. Kogo trzeba sprawdzać?

Regulator poradził użytkownikom kryptowalut, by przed każdą decyzją o inwestowaniu w kryptowaluty, sprawdzili, czy dana platforma na pewno jest zarejestrowana w CSA. Obecnie w Kanadzie istnieje dwanaście legalnych platform handlu kryptowalutami, prowadzących zarejestrowaną działalność gospodarczą, a jedenaście złożyło wniosek o uzyskanie certyfikatu legalności. CSA do ostrzeżenia dodała pełną listę organów regulacyjnych i podmiotów, które oszuści najczęściej wykorzystują do uwiarygodnienia swoich nielegalnych działań. Użytkownicy powinni szczególnie sprawdzać czy prawdziwe są licencje takich podmiotów jak:

  • Komisja Standardów Finansowych FSC Kanada
  • Komisja Finansowa/Finacom PLC Ltd.
  • Stowarzyszenie Blockchain
  • Europejska Komisja Usług Finansowych i Giełd
  • Crypto Conduct Authority/Crypto Frugal Ltd. (Irlandia)
  • Crypto Conduct Authority/Crypto Frugal Ltd. (Wielka Brytania)
  • Międzynarodowe rynki regulacyjne i brokerskie
  • Brytyjska Komisja Inwestycyjna/BIC PLC Ltd.
  • Międzynarodowy Urząd Nadzoru Rynku Finansowego
  • Crypto Commission Authority/Crypto Commission Ltd.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze