PILNE: Justin Sun pozwany przez SEC! Twórca TRON oskarżony o oszustwa i manipulacje rynkiem

Według najnowszych doniesień agencji prasowych, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko Justinowi Sunowi, założycielowi łańcucha TRON (TRX), twierdząc, że dopuścił się on oszustw i manipulacji rynku. SEC uważa, że Sun sprzedał lub rozdał w formie airdropów niezarejestrowane papiery wartościowe, w szczególności tokeny TRX i tokeny BitTorrent (BTT). Oskarżono też Suna o przeprowadzanie transakcji typu wash trade w celu manipulowania ceną TRX.

Wszystkie grzechy twórcy TRON

Zgodnie z treścią pozwu uważa się, że Sun płacił celebrytom z dużą liczbą obserwujących w mediach społecznościowych, takim jak Jake Paul, Lindsay Lohan czy Soulja Boy w zamian za promowanie tokenów TRX i BTT. Komisja twierdzi, że nie ujawniono ich wynagrodzeń i podjęto równolegle kroki prawne przeciwko wspomnianym wyżej influencerom.

Zobacz też: Binance działa jako nielegalna giełda papierów wartościowych? SEC nie odpuszcza

W specjalnym oświadczeniu przewodniczący SEC, Gary Gensler, poinformował opinię publiczną, że sytuacja ta pokazuje ryzyko na jakie narażeni są inwestorzy, gdy kryptowaluty są oferowane i sprzedawane na rynku bez parasola w postaci odpowiednich regulacji. Szef organów ścigania Komisji, Gurbir Grewal, stwierdził również, że nieujawnianie „listy płac” przez celebrytów pokroju Paula i Lohan miało wyjść od samego twórcy TRON.

Wash trading polega z kolei na sztucznym zawyżaniu wolumenu obrotu papierem wartościowym poprzez jednoczesne kupowanie i sprzedawanie go w celu stworzenia iluzorycznego wrażenia dużej aktywności rynkowej. Można to wykorzystać do oszukiwania inwestorów i manipulowania cenami. SEC twierdzi, że posiada dowody że Sun podejmował się temu procederowi.

Zobacz też: Założyciel Monero (XMR) donosicielem Interpolu? Padły oskarżenia

Doniesienia o problemach założyciela TRON spowodowały gwałtowną wyprzedaż tokenów TRX.

Źródło: CMC

Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd jest ostatnio wyjątkowo agresywnie nastawiona do projektów kryptowalutowych, a pozwy sypią się jej z rękawa. Zakazywanie stakingu, problemy Binance i stablecoinów mogą być tylko początkiem lawiny ze strony amerykańskiego regulatora rynku.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze