Kolejne firmy dostają pisma z SEC? Rynek kryptowalut ogarnia strach

Token LDO firmy Lido spadł aż o 10%. Doszło do tego po plotkach, że usługa zdecentralizowanego stakingu kryptowalut (tym zajmuje się Lido – przyp. red.) otrzymała od amerykańskiej Komisji ds Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission (SEC) – przyp. red.) pismo o możliwym wszczęciu postępowania, tzw. Wells Notice.

Rynek kryptowalut pod ostrzałem

Plotkę rozsiał podcaster David Hoffman. Odwołał on jednak później swoje słowa, twierdząc, że doszło do nieporozumienia pomiędzy nim a jego znajomym prawnikiem. Mimo zdementowania pogłoska wywołała panikę na krypto-Twitterze i rozprzestrzeniła się nawet na kongres branży kryptowalutowej ETHDenver.

Rzecznik prasowy Lido odmówił komentarza na pytanie, czy firma otrzymała wspomniane pismo od regulatora rynku. Niejasny jest też sposób w jaki SEC miałby dostarczyć zawiadomienie do Lido. Usługa jest bowiem zarządzana przez zdecentralizowaną sieć posiadaczy tokenów LDO i nie posiada formalnej struktury kierowniczej. Plotka mimo wszystko żyła własnym życiem i wzbudziła obawy o coraz szersze kręgi jakie zatacza jastrzębi SEC nad usługą stakingu i całym sektorem kryptowalutowym.

Rynek zareagował na plotkę spadkiem o 10% ceny tokenów LDO. Firma analityczna Nansen poinformowała, że Wintermute, jeden z największych market makerów rynku kryptowalut, sprzedał około 10% swoich aktywów LDO o wartości blisko 2 miliony dolarów. Dyrektor generalny Wintermute, Evgeny Gaevoy, zapewnia, że zbieżność ta jest wynikiem przypadku.

Zobacz też: Binance działa jako nielegalna giełda papierów wartościowych? SEC nie odpuszcza

Plotkę i jej skutki należy rozpatrywać w szerszym kontekście działań regulatora rynku wobec sektora kryptowalutowego w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym miesiącu firma odpowiedzialna za stablecoina BUSD, Paxos, potwierdziła otrzymanie pisma Wells Notice. SEC rozważa postawienie Paxos zarzutu operowania niezarejestrowanym papierem wartościowym w postaci właśnie stablecoina BUSD. Ten z kolei powiązany jest z największą giełdą kryptowalut na świecie: Binance.

Lido to platforma płynnego stakingu, która umożliwia użytkownikom zablokowanie posiadanych tokenów w celu uzyskania odsetek i prawa do pomocy w zabezpieczaniu sieci Ethereum. 8 miliardów dolarów zablokowanych na Ethereum poprzez zdecentralizowaną usługę Lido czyni ją największym stakerem Ethereum, odpowiadającym za 31% wszystkich zablokowanych eterów.

Może Cię zainteresować:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz