Pierwszy kraj Unii zaczyna krypto-taniec do melodii MiCA, otwiera możliwość składania wniosków

Francuski organ nadzorczy i regulacyjny rynku finansowego otwiera możliwość składania wniosków o rejestrację jako podmiot w branży kryptowalut. Rejestracja taka to przygnębiające brzemię, jakie obciążać będzie europejskie firmy z dziedziny krypto w związku z rozporządzeniem MiCA.

Francuski regulator Autorité des Marchés Financiers (AMF) poinformował o tym na swojej stronie. Uczynił to przy tym sporo przed terminem – z półrocznym wyprzedzeniem. Kolejne aspekty rozporządzenia MiCA (Markets in Crypto-Assets) zaczynają obowiązywać od początku przyszłego roku.

W myśl tegoż niesławnego aktu, każdy podmiot, który chciałby świadczyć usługi w którymkolwiek z dziesięciu wyszczególnionych obszarów, musi zarejestrować się jako Dostawca Usług w zakresie Zasobów Krypto (Crypto Asset Service Providers – CASP).

AMF – MiCA requirements – screen I
Źródło: AMF

Oczywiście ze statusem tym wiąże się szereg obowiązków, obciążeń i utrudnień, a także wzmożony zakres kontroli ze strony regulatora. Podmioty w CASP będą mogły za to działać we wszystkich krajach unijnych, niezależnie od miejsca rejestracji.

W teorii przynajmniej – praktyka bowiem pokazuje, że firmy ze wschodnich krajów członkowskich UE nie zawsze mogą liczyć na podobne traktowanie. Oczywiście z uzasadnionych przyczyn, z którymi sympatie regulatorów nie mają absolutnie nic wspólnego…

AMF – MiCA requirements – screen I
Źródło: AMF

Francja jest pierwszym europejskim krajem, który „oferuje” możliwość takiej rejestracji. Reżim MiCA zastąpi tam przy tym rodzime regulacje znane pod akronimem PACTE. W ich ramach, we Francji jest obecnie zarejestrowanych około 100 przedsiębiorstw.

Pytaniem pozostaje, czy podmioty te – podobnie jak te z innych krajów UE, a zwłaszcza te spoza niej – będą faktycznie chciały się rejestrować? UE usiłuje to wymusić, na różne prawne i pozaprawne sposoby. Restrykcyjny, inwazyjny charakter MiCA skutecznie zachęca jednak raczej do wycofania się z Unii.

Zwłaszcza gdy powszechny dostęp do Internetu umożliwia świadczenie usług w zakresie krypto również dla mieszkańców Europy – i w niewiele odmiennej z punktu widzenia użytkownika – tyle że z innego, bardziej przyjaznego prawnie i regulacyjnie miejsca globu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom