Oszustwa kryptowalutowe da się łatwo wykryć. Oto, co mówią służby specjalne

Służby specjalne Stanów Zjednoczonych podjęły nową inicjatywę mającą na celu podniesienie świadomości i zapobieganie oszustwom związanym ze zjawiskiem przestępczym, określanym mianem „uboju świń”.

Projekt nosi nazwę „Operation Crypto Guard” i będzie koncentrował się na oszustwach finansowych, w których przestępcy przekonują kogoś, aby dołączył do nich w inwestycji online, a następnie zabrał ich pieniądze.

Agenci Secret Service mają plan

Operacja będzie koncentrować się na edukowaniu i ostrzeganiu mieszkańców. Wiadomo już, że agenci Secret Service zadbają o umieszczenie specjalnych komunikatów w bitomatach, za pomoca których oszuści zazwyczaj pobierają płatności od swoich ofiar.

– Wzywamy każdego, kto inwestuje w kryptowaluty, do zachowania czujności i ostrożności oraz do zgłaszania wszelkich podejrzanych działań Secret Service lub lokalnym organom ścigani – powiedział w oświadczeniu Michael Centrella, agent specjalny z Filadelfii.

Służby specjalne opublikowały też kilka cennych informacji na temat tego, co należy zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów. Oto i one:

1) Nie wysyłaj pieniędzy ani nie podawaj danych osobowych lub finansowych nikomu, kogo nie znasz lub komu nie ufasz.
2) Zachowaj ostrożność wobec każdego, kto instruuje Cię, abyś okłamał swój bank lub utrzymywał powód zakupu kryptowaluty w tajemnicy.
3) Rozpowszechniaj wiedzę na temat oszustw związanych ze zjawiskiem „uboju świń” wśród znajomych i bliskich, aby nie stali się jego kolejnymi ofiarami.

Przedstawiciele tajnych służb wyjaśnili, że oszustwa związane z „ubojem świń” zwykle zaczynają się od tego, że przestępca udaje, że przypadkowo spotyka ludzi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub wiadomości tekstowych. Bardzo często oszuści mówią swoim ofiarom, że w rzeczywistości próbowali połączyć się z kimś innym. Następnie próbują złapać ofiarę „na haczyk”. Po jakimś czasie przestępcy będą próbowali przekonać swego rozmówcę do tego, by zainwestowali swoje środki finansowe w pewien interes. Udzielają też szczegółowych porad, jak naleźy to zrobić.

Zobacz też: Swój PESEL można zastrzec. Dzięki temu oszuści będą mieli trudniej

Dlaczego oszustwa kryptowalutowe są tak często stosowane?

„Oszuści wykorzystują kryptowaluty, ponieważ transakcje (dokonywane za ich pośrednictwem – przyp. red.) są nieodwracalne i trudne do wyśledzenia” – wyjaśniła Secret Service.

Przestępcy wykorzystują różne techniki, aby uzyskać pieniądze od swoich ofiar. Bardzo często sugerują, by dana osoba dołączyła do platformy, z której oszust już korzysta, lub nawet przekazują pieniądze swojej ofierze, by następnie zmusić ją do zapłacenia im więcej.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze