Swój PESEL można zastrzec. Dzięki temu oszuści będą mieli trudniej

Juz od jutra kazdy, kto korzysta z aplikacji mObywatel, będzie mógł łatwo i szybko zabezpieczyć swój numer PESEL, aby utrudnić działanie oszustom.

Funkcja ta od 1 czerwca 2024 roku ma zapewnić ochronę przed nielegalnym wykorzystaniem indywidualnego numeru w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności.

Nowość w mObywatelu

Od 17 listopada br. każdy użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 będzie mógł zabezpieczyć swój numer PESEL, co skutecznie ochroni go przed nielegalnym wykorzystaniem, takim jak wzięcie kredytu, sprzedaż nieruchomości czy wydanie duplikatu karty SIM bez zgody obywatela.

Aplikacja umożliwi użytkownikom zarówno ręczne zabezpieczenie numeru PESEL, jak i ustawienie automatycznego zabezpieczania. Dodatkowo pozwoli na cofnięcie zabezpieczenia oraz śledzenie historii zmian statusu i weryfikacji numeru PESEL, zarówno przez instytucje publiczne, jak i osoby prywatne.

Warto wiedzieć, że korzystanie z aplikacji to jedna z możliwych opcji. Zabezpieczenie i cofanie zabezpieczenia numeru będzie także możliwe poprzez stronę obywatel.gov.pl (po uwierzytelnieniu się e-Dowodem lub Profilem Zaufanym), a także w banku, na poczcie i w dowolnym urzędzie gminy. Podobnie jak w przypadku mObywatela, ta opcja stanie się dostępna od 17 listopada 2023 roku.

Sęk w tym, że ochrona ta nie zacznie działać od razu. Faktycznie będzie ona funkcjonować w pełni dopiero od 1 czerwca 2024 roku, kiedy to wejdzie w życie ustawowy obowiązek weryfikacji zastrzeżenia numeru PESEL przy zawieraniu umów kredytowych i realizacji innych podobnych zadań. Do tego czasu można jednak zabezpieczać PESEL (i cofać zabezpieczenia), chociaż nie zapewnia to pełnej ochrony.

Zobacz też: Black Friday i Black Week. Czy dla pracowników to dobra okazja na dodatkowy zarobek?

Czym jest PESEL?

Przypomnhny, że PESEL to unikatowy jedenastocyfrowy numer identyfikacyjny, umożliwiający prostą identyfikację osoby, do której jest przypisany. Numer ten składa się z daty urodzenia, numeru porządkowego, oznaczenia płci oraz liczby kontrolnej. Numer jest nadawany prez ministera właściwego do spraw informatyzacji. Nadanie numeru następuje z urzędu lub na wniosek osoby.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami osoba urodzona 12 stycznia 1914 roku będzie miała PESEL 140112PPPPK, a osoba urodzona 12 stycznia 2014 roku – 142112PPPPK. Dzięki tej metodzie dwie różne osoby na pewno nie będą posiadały tego samego numeru PESEL w tym samym czasie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze