Opłaty w sieci Bitcoin przebiły Ethereum. Rekordzista zapłacił 3,1 mln USD. 2 dni oczekiwania?

Ponieważ aktywność na blockchainie Bitcoin rośnie w ostatnich tygodniach, kwoty płace za pojedyncze transakcję potrafią przyprawić o zawroty głowy. Rekordzista zapłacił 3,1 mln USD za przesył BTC. W dniu 22 listopada użytkownił zapłacił zawrotną kwotę wartą 83,65 BTC za transfer 55,77 BTC (2,1 mln USD). Opłaty za transakcję, podobnie, jak czas oczekiwania na jej procesowanie w sieci BTC ostatnio drastycznie wzrosły. Wielu zauważa, że wpływ na to miały Ordinals i Inscriptions czyli wysyłane na blockchain BTC NFT i pliki tekstowe, które 'zapychają sieć’. Nawet 2 dni oczekiwania na przeprocesowanie transakcji… Nie wróży to Bitcoinowi niczego dobrego?

Prawdopodobnie nie było to umyślne działanie i zdaniem wielu krytyków stawia znak zapytania nad 'decentralizacją’, która uniemożliwia cofnięcie powyższej transakcji. Pobity został poprzedni rekord w wysokości 500 000 USD. Nie trzeba było długo czekać, od września 2023 roku. Listopadowy pechowiec wg. szacunków The Block przepłacił 120 528 razy. Do niedawna nikt nie spodziewał się, że średnia opłata za transakcję w blockchainie BTC przebiją ETH…Przeszło dwukrotnie

Jego saldo przed transakcją wynosiło 139,42 BTC (5,2 mln USD) wg. danych z Bitcoin Mempool. Zanim czwarta transakcja Bitcoin poniosła rekordową opłatę, adres użyty do dokonania płatności został aktywowany wcześniej. Według Blockchair, AntPool wydobył transakcję w bloku 818,087. AntPool nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz dla The Block. Nie przedstawił żadnych uwag dotyczących transakcji. Kryptograficzna firma Paxos ujawniła, że poprzednia rekordowa opłata w wysokości 500 000 USD zapłacona we wrześniu była w rzeczywistości nadpłatą, przez co uda się odzyskać kwotę od górnika, który umożliwił transakcję (F2Pool).

Wysokie opłaty nie są dobre

Wspomniany wcześniej 'pechowy’ portfel crypto nadawcy został skonfigurowany kilka minut przed wysłaniem 'pechowych’ BTC. Odbiorca otrzymał tylko 55,78 BTC z nadanych 139,42 BTC. Jak wspomnieliśmy we wrześniu F2Pool zwrócił 19,8 BTC w opłatach, które zostały omyłkowo wysłane przez Paxos. Czy tym razem także sprawa zakończy się 'happy endem’? Tego nie jesteśmy w stanie powiedzieć. AntPoo, pula wydobywcza należąca do Bitmain nie opublikowała dotąd ogłoszenia w związku z nadpłaconą kwotą. W ostatnim czasie opłaty Bitcoin odnotowały znaczny wzrost. Wydaje się, że najprostszym wytłumaczeniem tego jest rosnąca aktywność wokół opartego na sieci Bitcoin, projektu NFT Ordinals. Tym razem jednak mieliśmy doczynienia z ewidentnym przykładem kosztownej 'pomyłki’. Nie zmienia to faktu, że opłaty w sieci BTC stale rosną i nie widać, co miałoby odwrócić ten niepokojący trend.

Wysokie opłaty za transakcję stanowią istotną przeszkodę dla przyszłej, powszechnej adopcji Bitcoina. Źródło: Glassnode

Inskrypcje wróciły do łask ostatnio, po chwilowym spadku. Spowodowało to skokowy wzrost opłat górników, z powodu zalegających i oczekujących na przetworzenie ponad 200 000 transakcji. Hashrate sieci wzrósł do niezrównanego historycznie szczytu 480 EH / s, w oparciu o siedmiodniową ruchomą średnią. Ograniczony rozmiar przestrzeni blokowej stanowi achillesową piętę dla Bitcoina?

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx