Nowa hossa kryptowalut wyznaczy nowy, 'realny standard’ Bitcoina?

W czasie, gdy rynek optymistycznie upaja siÄ™ nadziejÄ…, na powrót obniżek stóp procentowych w gospodarce Stanów Zjednoczonych… Te historycznie nie wróżyÅ‚y niczego dobrego. Minimum dwa ciÄ™cia stóp, które wycenia obecnie rynek (minimum 0,5% do koÅ„ca 2024 roku) oznacza, że polityka monetarna Fedu zostanie restrykcyjna na dÅ‚użej. Choć protokół z ostatniego posiedzenia wskazaÅ‚, że pierwsze ciÄ™cia sÄ… możliwe w przyszÅ‚ym roku, sytuacja ta (choć tak traktowana przez rynek) nie jest wciąż pewna.

W scenariuszu recesji, przy 'akompaniamencie’ bardzo wysokich stóp dÅ‚awiÄ…cych popyt, po najbardziej agresywnym cyklu zacieÅ›niania rezerwy Federalnej w ciÄ…gu ostatnich 40 lat, możemy być niemal pewni dwóch rzeczy. Å»e banki mogÄ… mieć poważne problemy i że Bitcoin pokaże kolejny raz siÅ‚Ä™ na tle altcoinów. Jak informowaliÅ›my ostatnio najnowsza analiza Glassnode’a wskazuje, że wraz z ostatnim wzrostem cen, wolumen BTC w zysku osiÄ…gnÄ…Å‚ poziomy ostatnio obserwowano 2 lata temu, po spadku z historycznych szczytów. Czego oczekiwać w najbliższej hossie?

Dane on-chain – drogowskaz

Wolumen BTC utrzymywanych w zysku, bÄ™dÄ…cych Bitcoinami nabytymi poniżej aktualnej ceny spot różni siÄ™ od wielkoÅ›ci utrzymywanego niezrealizowanego zysku. Ten ocenia różnicÄ™ miÄ™dzy cenÄ… nabycia, a bieżącym kursem BTC. W przypadku analizy zachowaÅ„ inwestorów sam niezrealizowany zysk bywa wg. Glassnode’a czÄ™sto bardziej krytycznÄ… zmiennÄ…. Dlaczego? Ponieważ odnosi siÄ™ do zysku z pozycji denominowanych w USD. Na wykresie zastosowano przedziaÅ‚y odchyleÅ„ standardowych od wskaźnika niezrealizowanego zysku.

Na tej podstawie można zmierzyć wielkość zysku. Wskaźnik pokazuje Å›rednio, ile zysku znajduje siÄ™ na rynku. Obecnie sama wielkość niezrealizowanego zysku nie osiÄ…gnęła jeszcze statystycznie istotnego poziomu zbieżnego z etapami hossy. Obecnie jest on notowany na Å›rednim poziomie wszech czasów wynoszÄ…cym 49%, znacznie niższym niż ekstremalne poziomy 60%+ obserwowane w fazie euforii na poprzednich rynkach byka. Sugeruje to, że podczas gdy znaczna część podaży przynosi zyski, wiÄ™kszość ma Å›redniÄ… cenÄ™ nabycia, która jest niewiele niższa od bieżącej ceny spot. Bitcoin jest bliski poziomu 'break even’.

Źródło: Glassnode

Innym niezwykłym zjawiskiem, które opisuje Glassnode jest rosnąca rozbieżność między podażą posiadaną przez posiadaczy długoterminowych i posiadaczy krótkoterminowych. Podaż długoterminowych posiadaczy od listopada 2022 r. stale osiąga nowe rekordy (14,9 mln BTC obecnie). Jednocześnie ilość BTC w rękach posiadaczy krótkoterminowych spadła do 2,3 mln BTC i stale wyznacza nowe minima. Ta dynamika jasno pokazuje, że inwestorzy z cyklu na cykl stają się coraz bardziej niechętni do rozstania ze swoimi udziałami. Czekają, aż rynek osiągnie nowe ATH.

Pokaz siły

Źródło: Glassnode

Poniżej widzimy pierwsze narzędzie, które koncentruje się na podaży utrzymywanej przez długoterminowych posiadaczy. Podaż długoterminowa jest dość cykliczna, a na poniższym wykresie Glassnode pokazał różne trendy: silnej sprzedaży (czerwony) i mocnej akumulacji (zielony). Przed osiągnięciem nowego ATH, podaż długoterminowa zwykle przechodzi przez długi okres reakumulacji, z płaskim lub umiarkowanym wzrostem zagregowanej podaży. Gdy Bitcoin wspina się powyżej ATH z poprzedniego cyklu, motywacja do zwiększenia sprzedaży mocno wzrasta.

Skutkuje to dramatycznym spadkiem podaży LTH, przenosi BTC do nowych kupujących, po coraz droższych cenach. W trakcie bessy z 2022 r. pierwsza faza przebiegała bardzo spójnie z poprzednimi cyklami, a podaż LTH rosła. Pokazuje to niezwykłą odporność posiadaczy BTC, pomimo rosnących strat poniesionych przez tę grupę w ubiegłym roku. W przeciwieństwie do cykli 2015-26 i 2018-20, było mniej spadków spowodowanych sprzedażą, a inwestorzy długoterminowi mieli tendencje do akceptowania wyższych cen. Wskazuje to również na wysoki pewien stopień ograniczenia podaży.

Źródło: Glassnode

Glassnode mierzy zachowanie sprzedających adresów długoterminowych. To pomaga podzielić drogę między dołkami z rynku niedźwiedzia a nowym ATH na trzy etapy:

  • Odkrywanie dna (czerwony) – cena poniżej Å›redniej inwestorów dÅ‚ugoterminowych
  • Równowaga (pomaraÅ„czowy) – cena powyżej Å›redniej ceny inwestorów dÅ‚ugoterminowych (ale poniżej poprzedniego ATH)
  • Odkrywanie rekordowej ceny (zielony) – cena powyżej Å›rednie ceny dÅ‚ugoterminowych inwestorów i powyżej poprzedniego ATH

Glassnode podkreśla, że aktualnie sprzedaż LTH pozostaje bardzo niska. Jak widać poniżej faza ostatnia (zielony) historycznie skutkowała dynamicznym rajdem, znacznie powyżej poprzedniego ATH samego Bitcoina.

Źródło: Glassnode

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze