Opłaty transakcyjne na sieci Ethereum są rekordowo tanie. To nie są dobre wiadomości

Ethereum (ETH), druga najwieksza kryptowaluta na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej zanotowała właśnie najniższe poziomy cenowe od siedmiu miesięcy. Plusy? Deprecjacja $ETH pociągnęła ze sobą przyjemny dla użytkowników łańcucha skutek uboczny: od dawien dawna transakcje przeprowadzane na sieci („gas fees”) nie były tak tanie. Podobne wartości widzieliśmy dopiero w 2020 r.

Ethereum dołuje, sprzedaje go nawet Vitalik Buterin

W przeciągu ostatniego tygodnia szeroki rynek, także i krypto, doświadczył zwiększonej zmienności, głównie ze względu na trwające napięcia geopolityczne, w szczególności skoordynowany atak Hamasu na Izrael z terytorium Gazy oraz następujące po nim akcje odwetowe. Wartość Ethereum sporo ześlizgnęła się w tym okresie, odnotowując spadek o 6% i oscylując wokół poziomu około 1 520 USD. Aktualnie kurs odbija do wartości ~1550 dolarów amerykańskich i zbliża się na wykresie do górnego ograniczenia spadkowego kanału cenowego.

fot. CMC

Intrygujące jest to, że wydaje się, że ten spadek cen został zaostrzony przez działania Ethereum Foundation i kluczowych hodlerów kryptowaluty, potocznie zwanych „wielorybami”, którzy to gracze wyładowywali na rynek swoje środki ulokowane w tokenach ETH. W dniu 9 października Fundacja Ethereum przeprowadziła swap (transakcję wymiany – przyp. red.) obejmujący około 1700 $ETH o wartości blisko 2,7 milionów dolarów, zamieniając je na stablecoin $USDC.

Eksperci oceniają, że od lutego wieloryby $ETH pozbyły się łącznie ponad 5 milionów tokenów ETH, co odpowiada kwocie po aktualnych pieniądzach ok. 8,5 miliardów (!) USD. Konsekwentna presja na sprzedaż ze strony wpływowych graczy w ekosystemie Ethereum rodzi pytania o poprzedzającą ją i następujące po niej nastroje inwestorów i wskazuje na potencjalne słabnące zainteresowanie drugą największą kryptowalutą na świecie.

Wyszukiwania Google związane z Ethereum osiągnęły najniższy poziom od 2020 r., podkreślając malejącą ciekawość opinii publicznej kryptowalutą. Co więcej, pomimo uruchomienia kilku funduszy futures typu ETF powiązanych z Ethereum, entuzjazm inwestorów dla produktów inwestycyjnych związanych z Ethereum był w najlepszym razie letni.

Niemniej jedna nawet w tych trudnych okolicznościach, wielu analityków (nie tylko maksymalistów $ETH) eksperci utrzymują optymistyczne prognozy dotyczące długoterminowego potencjału Ethereum. Padają nawet predykcje o pięciokrotnej aprecjacji kryptowaluty do 2026 r., przywołując czynniki takie jak halving Bitcoina, ETF-y dla głównych platform blockchain oraz ciekawe inicjatywy deweloperskie samego projektu Ethereum.

Zobacz też: Santiment: te kryptowaluty przetrwały chrzest ognia. Wieloryby skupują je mimo spadków Bitcoina

Ceny gazu niskie jak mało kiedy. Niestety nie chodzi o LPG ani CNG

Przy okazji warto zwrócić uwagę na jeden interesujący fakt, który podaliśmy we wstępie. Opłaty za gaz, czyli prowizje transakcyjne na sieci/w ekosystemie Ethereum spadły do najniższego poziomu od trzech lat, jak donosi portal międzynarodowy IntoTheBlock. Obniżenie opłat za gaz można przypisać spadkowi aktywności na łańcuchu i migracjach inwestorów i spekulantów do rozwiązań skalowania warstwy 2, które mają na celu zwiększenie skalowalności blockchainu-matki.

Ceny gazu za transakcje po sieci Ethereum, źródło: ycharts.com

„Ponieważ aktywność spekulacyjna na L1 zanika, a L2 nadal rośnie, opłaty Ethereum prawdopodobnie pozostaną niskie w przewidywalnej przyszłości. Zbliżające się wprowadzenie EIP-4844 może jeszcze bardziej przyspieszyć ten trend, ponieważ oczekuje się, że obniży opłaty L2 o cały rząd wielkości” – stwierdzają eksperci IntoTheBlock.

W przeszłości opłaty za gaz Ethereum były wręcz astronomicznie wysokie ze względu na dużą aktywność w ekosystemie. Wielu z nas pamięta rok 2021 r., kiedy to pojedyncza transakcja na blockchainie potrafiła kosztować kilkaset dolarów (!). To właśnie szokujące ceny gazu były jednym z głównych motorów napędowych kursu Solany na przełomie lata i jesieni 2021 r. Aktualne spadki oznaczają, że płacimy aż 90% mniej niż lokalne szczyty cenowe w maju br.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze