„Nowy, lepszy” MATIC (POL) już wprowadzony na Ethereum. Polygon 2.0 powoli staje się faktem

Zespół Polygon Labs ogłosił wprowadzenie kontraktu na Ethereum dla nowego tokena Polygon, o nazwie POL. Nowy token ma zastąpić obecny token ekosystemu, MATIC.

Według danych, które możemy znaleźć na blockchainie, nowy token został utworzony 25 października o godzinie 9:06 czasu UTC. Jego pełna nazwa to „Polygon Ecosystem Token”. Zespół ogłosił, że POL będzie napędzać ogromny ekosystem łańcuchów Layer 2 opartych na zero-knowledge proofs. Odbędzie się to poprzez wprowadzenie protokołu rekompensat. Umożliwia on posiadaczom tokenów stawianie ich na wielu łańcuchach, pełniąc różne funkcje w tym procesie. Wprowadzenie tokena otwiera drogę do implementacji innych aspektów zawartych w roadmap Polygon 2.0. Między innymi uruchomienie nowej warstwy w tym ekosystemie. A także aktualizacji obecnego sieci proof-of-stake (PoS) na warstwę zkEVM layer-2 oraz stworzenie protokołu udostępniania płynności dla wszystkich sieci Polygon.

Zespół podkreślił, że POL obecnie nie jest używany do żadnych systemów w tej sieci. Staking zarówno na sieci Polygon PoS, jak i Polygon zkEVM, nadal są wykonywane za pomocą starego tokena, MATIC, tak samo jak opłaty za gaz na sieci PoS. Dlatego obecnie użytkownicy, walidatorzy i deweloperzy aplikacji nie muszą wymieniać MATIC na POL.

Zaproponowany ekosystem warstwy 2 Polygon będzie wykorzystywać dowody wiedzy zerowej do weryfikacji transakcji między sieciami. Konkurencją dla tego ekosystemu będzie ekosystem Optimism zaproponowany przez Optimism Labs, który będzie wykorzystywał technologię optimistic rollup do zabezpieczania wiadomości między sieciami.

Zobacz też: Miła, ciepła jesień? Nie dla branży odzieżowej! Ta przeżywa kryzys spowodowany wysokimi temperaturami. „To klęska”

Co to za technika, którą planuje użyć Polygon?

Dowody zerowej wiedzy (Zero-Knowledge Proofs) w kontekście blockchaina to techniki kryptograficzne, które pozwalają na potwierdzanie pewnych informacji na blockchainie bez ujawniania samych tych informacji. Oznacza to, że można udowodnić prawdziwość pewnych danych lub transakcji, nie ujawniając ich szczegółów ani danych osobowych.

polygon
Zobrazowanie ZKP. Źródło: miro.medium.com

Na przykład, w tradycyjnym systemie blockchaina, każda transakcja jest przechowywana publicznie, co oznacza, że wszyscy uczestnicy sieci mogą zobaczyć nadawcę, odbiorcę oraz ilość środków przekazywanych w transakcji. Dzięki zastosowaniu dowodów zerowej wiedzy, można potwierdzić ważność takiej transakcji, nie ujawniając tych konkretnych danych. W ten sposób, prywatność uczestników jest chroniona, a jednocześnie można zweryfikować transakcje bez ujawniania ich szczegółów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze